Slovník pojmů - s

 • Salidroside

  Je součástí Rozchodnice růžové. Má blahodárné účinky především snížení úzkosti, navyšování energetické hladiny v těle i zvyšování imunitu organismu. Jeho užíváním je také snižuje chuť k jídlu. Pomáhá i jako prevence proti rozvoji Alzheimerovy choroby.

 • Selen (Se)

  Zvyšuje imunitu a chrání játra. V ideální kombinaci s vitamínem E zvyšuje elasticitu tkání. Selen najdeme ve vnitřnostech, mořských rybách, vejcích, oříšcích, ovesných vločkách nebo brokolici.

 • Sodík (Na)

  Chemicky patří mezi alkalické kovy. Sodík zadržuje vodu v organismu a chrání tak tělo před její ztrátou.

 • Spirulina

  Je vodní řasa – synice s obsahem chlorofylu, hořčíku, zinku, draslíku, vápníku, železa a dalších prvků. Osahuje širokou škálu vitamínů A, B1, B2, B5, B6, B9, B12 i C, E a K. Najdeme v ní i kyselinu listovou esenciální nenasycené mastné kyseliny. Z hlediska výživy je spirulina vzhledem k své nutriční hodnotě nejbohatším mikroorganismem na světě.

 • Stévia

  Je ve své přirozené podobě rostlina, bylina pocházející z Paraquaye a Brazílie. Jde o přírodní sladidlo bez kalorií vhodné nejenom pro diabetiky, ale hlavně při redukční dietě. Sladidlo je 200 až 300× sladší než cukr a bez energetické hodnoty. Sladidlo stévia podporuje dobré trávení. Často je přidávána do suplementace pro zlepšení chuti.

 • Stretch

  Je druhem materiálu, kterým se nazývají natahovací, pružné druhy látek. Tyto látky pak dělíme do dvou skupin podle rozsahu a směru pružnosti. 2 way stretch – je typ, který můžeme natahovat jen jedním směrem. Proto se používají na tom typu oblečení, u kterého je požadována pružnost pouze v jednom směru. Například tedy u různých kombinéz, lyžařských kalhot a podobně. Na druhou stranu 4 way stretch lze roztáhnou do každého směru. Tento materiál používáme hlavně u aktivního oblečení, u kterého je pružnost do všech možných stran a úhlů zásadní, zejména kvůli komfortu při nošení.

 • Sukralóza

  Je sladidlo, jež je 650× sladší než cukr. Je velmi vhodné při redukční dietě a pro diabetiky. Nemá žádnou kalorickou hodnotu.

 • Supplex

  Jedná se o syntetické, polyamidové vlákno, které je velmi podobné bavlně. Na rozdíl od ní má však mnoho dalších vlastností, jako například nenasákavost, zvýšená rezistence oděru, vyšší míra pružnosti, termoregulace a stálobarevnost, tj. ochrana proti blednutí.

 • Sušené maso

  Je většinou nejdříve marinované maso v unikátní směsi bylin a koření, pak sušené vzduchem a následně nakrájené na tenké plátky. Výsledkem je velmi delikátní, pikantní masová lahůdka s vysokým obsahem bílkovin a velmi nízkým obsahem sacharidů (karbohydrátů) vhodná pro kulturisty.

 • Synephrine

  Je extrakt z rostliny Citrus aurantium (hořký či zelený pomeranč) známý už z čínské medicíny. Synephrine je nápomocný při spalování tuků zrychlením metabolismu. Synephrine v klidu i při zátěži zvyšuje tělesné teplo, dochází tedy tzv. termogenezi, díky které dochází k vyššímu energetickému výdeji a tím i spalování tuků.

 • Serin

  Je aminokyselina nezbytná pro rozvoj a růst svalů a fungování správného metabolismu tuků.

 • Sacharid

  Je rychlý zdroj energie pro tělo ve formě glykogenu a stavební prvek pojivových tkání, zejména chrupavky a vazů. Růst svalů je z velké části závislý na příjmu sacharidů. Jejich příjem je naprosto nezbytné doplňovat v podobě suplementů pro nárůst svaloviny. Fungují jako zásoba glykogenu. Sacharidy se dělí do tří skupin: monosacharidy, polysacharidy a disacharidy. Mezi monosacharidy patří glukóza neboli dextróza, fruktóza a ribóza. Právě z těchto cukrů tělo získává energii ihned. Dalším druhem sacharidu je disacharid, což je sloučenina dvou monosacharidů. Mezi disacharidy patří sacharóza, laktóza, maltóza. Poslední skupinu tvoří polysacharidy, kam náleží veškeré sacharidy se složitější strukturou.

 • skokanské koleno (podkolenní šlacha)

  <p>Jedná se o bolestivost v oblasti dolní části čéšky. Ve skutečnosti se jedná o dráždění úponu šlachy, přičemž při přetrvávajících obtížích může dojít k narušení struktury samotné šlachy. Nejčastěji postihuje běžce a všeobecně atlety. Léčba zahrnuje používání speciálních mastí, fyzioterapeutické procedury, rehabilitaci a příslušná cvičení.</p>

 • stahovačka

  speciální účinná klička s hokejkou, při které je míček nebo puk stažen opačným směrem než ve kterém dál pokračuje hráč

 • syndrom karpálního tunelu

  <p>Problémy karpálního tunelu trápí zhruba 4% populace. Jde o malý otvor v oblasti zápěstí, který je vymezen zápěstními kostmi (spodní a boční část ruky) a mezi nimi je umístěn velmi pevný vaz (horní část), který udržuje kosti v obloukovitém postavení.</p> <p>Tímto tunelem vede 9 důležitých šlach, které ohýbají prsty, cévy a středový nerv. Jakýmkoliv tlakem na tento nerv (ohyb ruky, otok) dochází k prvním příznakům syndromu. Mezi ty patří ztížená hybnost svalu, mravenčení, bolest při hybnosti, která může při delším neléčení vystřelovat až do celé paže. Tou hlavní léčbou je operativní zákrok, který se provádí pouze ambulantně. Mimo operaci, která je však doporučována, lze také využít konzervativní způsob léčby ve formě léků proti bolesti a otoku, či postižené místo ledovat a důkladně fixovat.</p><p>Předjímat problému nebo snižovat bolesti syndromu se daří cvičením s <a href="https://www.sportobchod.cz/powerball">powerballem</a>.</p>

 • stopbol - stopball

  zahrání úderu tak, že při svém dopadu má míč minimální nebo nulový směr odskoku

530 503 100 Po-Pá, 8-16 h | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}