Protože squashové rakety prodávané pod obchodní značkou SEDCO jsou zatím na českém trhu pro mnohé squashové hráče poměrně neznámé, rozhodli jsme se Vám tímto způsobem značku Sedco (resp. Wish) více přiblížit a lépe představit. Značka Sedco je od ledna 2004 novým českým obchodním názvem pro squashové, badmintonové a tenisové rakety celosvětově mnohem známější značky Wish (oficiální název společnosti zní Wish Sporting Goods Co., Ltd.).

SPOLEČNOST WISH
Společnost Wish sídlí stejně jako všechny ostatní významné squashové značky v Číně a ve svých 3 továrnách dnes zaměstnává více než 400 zaměstnanců. Pod značkou Wish (případně pod značkami jejích regionálních partnerů kam patří mj. i Sedco) se dnes na ploše větší než 30.000 m2 každý měsíc vyrobí přes 300.000 raket určených pro squash, badminton, tenis a americký raketbal. Zárukou kvality výrobků pocházejících z továren společnosti Wish by mělo mj. být i to, že Wish je nositelem jakostního certifikátu "First Quality" a opakovaně úspěšně plní přísné normy ISO 9002 a ISQMS (International Standard Quality Management System).

V současnosti Wish vyrábí rakety pro všechny kategorie hráčů, od začínajících a rekreačních až po vrcholové a profesionální hráče a není bez zajímavosti, že vyrábí rámy raket také pro ty nejznámější "raketové" značky, které si volí až finální design, barevné provedení a rozhodují o použitých doplňcích jako jsou např. výplety, průchodkové věnce nebo omotávky.

(Pozn: upozorňujeme všechny hráče, kteří i přes výše uvedené mají nedůvěru v kvalitu výrobků pocházejících z Číny, případně Tchaiwanu nebo Shanghaie, že téměř všichni renomovaní výrobci - snad pouze s výjimkou japonského Yonexu - si dne nechávají velkou většinu svých raket vyrábět v Číně, kde se dnes podle odhadů vyrobí asi 85-90 % všech raket a Čína je tak největším světovým výrobcem vybavení pro raketové sporty. Navíc je velmi častý případ, kdy v rámci jedné továrny se vyrábějí rakety hned pro několik renomovaných značek).

Společnost Wish je poměrně úspěšným prodejcem také pod svým jménem a mimo jiné je také oficiálním turnajovým partnerem Čínské badmintonové asociace, která na Olympijských hrách 2004 konaných v Aténách získala jasně nejvíce medailí v badmintonu (pozn.: většina čínských hráčů na OH 2004 ovšem hrála s raketami prestižní japonské značky Yonex).


ZPŮSOB VÝBĚRU VHODNÝCH MODELŮ SEDCO
I přesto, že ve světě patří Wish mezi zavedené výrobce sportovního vybavení a služeb této společnosti využívají i jiné renomované značky, rozhodli jsme se výrobky s logem značky Wish (resp. Sedco) sami otestovat a posoudit tak, zda-li jsou dostatečně kvalitní pro to, aby byly zařazeny do naší nabídky a byly důstojným konkurentem ostatním zastoupeným značkám. Zde ještě musíme poznamenat, že z 12 původně zamýšlených modelů raket jsme nakonec vybrali 5 modelů, které dle našeho názoru považujeme za vhodné doplnění cenové spektra naší nabídky. 3 modely Sedco jsou určeny především pro pravidelnější háče mírně a středně pokročilé, zbývající 2 modely jsou určeny zejména pro hráče nepravidelné a příležitostné, kteří vzhledem k občasnému použití nechtějí zbytečně utrácet za dražší rakety.

Před vlastním zařazením raket značky Sedco (Wish) do naší internetové nabídky mezi ostatní tradiční squashové značky, jsme si tyto rakety nechali pečlivě otestovat na squashových kurtech. V rámci testů jsme se nesoustředili pouze na herní vlastnosti a technické parametry testovaných raket, ale také jsme se zaměřili na jejich výdrž a odolnost vůči poškození.

Před vlastním uvedením do prodeje jsme rakety podrobili téměř měsíčnímu testování, které nám mělo ukázat, jaké je subjektivní hodnocení hráčů, jaké jsou jejich zkušnosti a postřehy a také kolik toho rakety vydrží. Detailnější výsledky testu jsou uvedeny v další textu. Již nyní ovšem můžeme předznamenat, že vzhledem k velmi příznivým výsledkům těchto raket v našich testech se domníváme, že během velmi krátké doby se výrobky značky Sedco stanou synonynem pro kvalitní rakety za atraktivní ceny a především si získají dlouhodobou oblibu a důvěru jejich majitelů.


TESTOVÁNÍ RAKET
Rakety jsme nechali nezávisle na sobě testovat dvěma skupinám hráčů s velmi rozdílnou výkonností a s tím souvisejícími rozdílnými nároky na kvalitu používaných raket. První skupinou byli zkušení kluboví a turnajoví hráči (registrovaní v rámci ČASQ), kteří hodnotili takové herní vlastnosti jako jsou tuhost rámu, poměr hmotnosti a vyvážení, razance a přesnost úderu, celkovou kontrola a manévrovatelnost rakety nebo kvalitu výpletu a celkový cit pro úder. Nazapomněli jsme samozřejmě ani na hodnocení přenosu nežádoucích vibrací, chvění případně dalších rušivých činitelů ani na hodnocené kvality použitého gripu.

Druhou skupinou testovacích hráčů, kteří rakety testovali na kurtech byli hráči s výrazně nižší pokročilostí, v této skupině byli rovnoměrně zastoupeni hráči začínající, rekreační a mírně až středně pokročilí (hrající maximálně turnaje a vyzívací ligy v rámci jejich "mateřského" squashového centra), kteří nám pomáhali především s hodnocením rakety z hlediska "prvního dojmu" z rakety, celkové hratelnosti rakety a především potom odolnosti vůči poškození vinou četných nárazů a úderů o stěny a podlahu kurtu, k nimž velmi často dochází především u méně zkušených hráčů. Jeden kus od každého testovaného modelu jsme navíc poskytli do squashového centra jako "půjčovací model", tj. model určený pro návštěvníky, kteří nemají svoji vlastní raketu a raketu si tak půjčují ve squashovém centru - zde jsme netrpělivě čekali především na to, jak odolné jsou rakety vůči poškození, případně úplnému prasknutí rámu.


VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ
Výsledky téměř měsíčního hodnocení nás velmi příjemně překvapili - i přes velmi intenzivní testování ze strany zejména méně zkušených hráčů (rakety jsme mj. zapůjčili do sq-centra jako "půjčovací rakety") během testů nebyla zničena ani jinak vážně poškozena žádná z testovaných raket a z hlediska odolnosti tak hodnotíme všechny rakety jako úspěšné.


HODNOCENÍ ZKUŠENÝCH HRÁČŮ
Co se týká hodnocení herních vlastností, zde se již výsledky lišily v závislosti na kategorii hráčů a jejich nárocích na raketu. Zkušení squashoví hráči, kteří jsou zvyklí na špičkové modely značek Tecnifibre, Dunlop, Head, QM nebo Karakal (bohužel také v ceně několikahonásobně převyšující cenu testovaných raket) byli v hodnocení rakety tradičně velmi přísní a s výjimkou dvou modelů (CarbonTec PowerGroove a Elementec Twister) hodnotili z pohledu herní kvality rakety jako podprůměrné. Z hlediska poměru užitné hodnoty a ceny však rakety hodnotili spíše jako nadprůměrné, především díky velmi nízké ceně. Závěr jejich hodnocení by se u 3 nižších modelů dalo shrnout jako "za dané peníze více nikde nezískáš".

Naproti tomu příjemným překvapením bylo hodnocení modelů CarbonTec PowerGroove a Titanish Elementec Twister, u nichž se hráči vyjadřovali nejen kriticky, ale také pochvalně. U rakety CarbonTec PowerGroove hodnotili rám pouze jako průměrně tuhý (nezaměňovat s málo odolným!) a z hlediska odolnosti vůči poškození potom spíše jako odolnější. Celou raketu hodnotili jako překvapivě velmi lehkou, výborně ovladatelnou a vhodnou spíše pro technický nebo všestrannější způsob hry nebo pro trénink a nácvik technicky obtížnějších úderů - raketu naopak nedoporučují pro razantní silovou hru, na to podle nich raketa disponuje málo kvalitním výpletem a je málo vyvážená do hlavy. Hodnocení výpletu bylo rozporné, někdo výplet hodnotil jako relativně dobrý, jiný zase jako velmi obyčejný.

Doslova všichni zkušení hráči ovšem byli velmi překvapeni až téměř zaskočeni nízkou akční cenou tohoto modelu (cena je srovnatelná s nejobyčejnějšími raketami na bázi hliníkových slitin), díky které raketu považují za mimořádně dobrý tip na koupi pro mírně a středně pokročilé hráče. Hráči často srovnávali raketu s herně obdobnými modely náležejícími spíše k cenové hladině do 2.000 Kč. Jen o něco horší hodnocení získal model Titanish Elementec Twister, jehož rám byl hodnocen jako mírně nadprůměrný, ovšem výplet pouze jako obyčejný a o horším umístění v rámci hodnocení poměru užitné hodnoty a ceny nakonec rozhodla mírně vyšší cena.

Velkou kritiku všech raket Sedco si zasloužily použité výplety (všechny na bázi syntetického nylonu) a především potom základní dodávané omotávky Sedco Grip, které při intenzivní hře rychle ztráceli schopnost odvádět pot a vlhkost a znesnadňovaly tak držení rakety a zbytečně snižovaly herní komfort.

Zde je ovšem třeba vzít v úvahu, že tato skupina zkušených hráčů je zvyklá na zcela jinou kvalitativní i cenovou kategorii raket a že mají zcela jiné nároky než hráči méně pokročilí - z tohoto pohledu potom hodnotili uvedené rakety jako neuspokojivé pro potřeby zkušených hráčů. Nicméně všichni tito hráči se shodli, že v rámci kategorie raket pro hráče s nižší úrovní pokročilosti a četnosti hraní jsou tyto rakety vhodné a že v rámci daného cenového segmentu nabízejí mimořádně dobrý poměr užitné hodnoty a ceny. Jejich hodnocení by se dalo shrnout do závěru, že nejlepší dva modely Sedco jsou naprosto ideální rakety pro kupujícího, který chce kvalitu a nechce platit za renomé značky.


HODNOCENÍ MÉNĚ ZKUŠENÝCH HRÁČŮ
Druhou testovací skupinou byli hráči, pro které jsou rakety Sedco dle našeho názoru přímo určeny, tj. hráči provozující squash jako relaxační nebo doplňkový sport, kteří squash berou jako zábavu a odreagování a kteří nemají ambice stát se vrcholovým hráčem. A kteří také chtějí koupit kvalitní squashovou raketu za cenu výrazně nižší než v případě obdobných značkových modelů. V rámci druhé kategorie hráčů jsme rakety Sedco svěřili do rukou SŠ a VŠ studentů, začínajících a mírně pokročilých hráčů a hráčů, kteří hrají 1-3x týdně a jejichž ambice jsou především chuť se pobavit a zahrát si pro dobrý pocit. Kromě toho jsme modely zapůjčili také jako "půjčovací modely" do squashového centra, kde byly častými "hráči" děti a mládež, která se squashem teprve začíná a kde je velmi časté nešetrné zacházení s raketou.

V první fázi nás zajímalo hodnocení "prvního dojmu z rakety", který je v této kategorii velmi důležitý a hráči na něj kladou velký důraz. Z aktuálně nabízených modelů vyšly z hlediska "prvního dojmu" nejlépe modely Sedco PowerGroove a Sedco Elementec, naopak nejmenší oblibě se těšil těžší model Sedco Comp Black.

 

Výsledky celkového hodnocení - řazeno od nejlépe hodnoceného modelu:
1. Sedco CarbonTec PowerGroove Pro
2. Sedco Titanish Elementec Twister
3. Sedco Titanish PBT
4. Sedco Composite Orange
5. Sedco Composite Black

 

 

530 503 100 infolinka po - pá 8:00 - 16:30

přihlaste se Košík: 0 Kč