DNES DOPRAVA ZDARMA

Jak přepravit koloběžku autem

Koloběžky jsou ideálním přibližovadlem na dovolené. Jenže jak je pohodlně převézt autem? Tady máte tipy včetně testu koloběžek a nosičů.

V případě, že vlastníte skládací koloběžku, z hlediska přepravy máte vyhráno. Pokud však vaše koloběžka skládací není a nevejde se vám do kufru, máte 3 možnosti:

1. Rozmontovat koloběžku – nedoporučujeme

Jednou z možností je koloběžku rozebrat (podobně jako kolo) a dát do kufru auta. Ve většině případů můžete povolit a otočit řídítka a případně ještě odmontovat kola. Nevýhodou je, že to stojí celkem dost úsilí a místa.

2. Vozit koloběžku bez nosičů – nedoporučujeme

Hledáte-li levné řešení, stačí vám zahrádka, popř. obyčejné nosiče či příčníky. Myslete však na to, abyste náklad co nejlépe uchytili. Poslouží vám klasické kurtny – z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme používat gumicuky. Pro jistotu je lepší také přikurtovat řídítka.

3. Použít nosiče kol – doporučujeme

Asi nejlepším řešením, které je zaručeně bezpečné a navíc pohodlné a rychlé, jsou profesionální nosiče pro přepravu kol.

Nosiče na páté dveře

Nosič kol na páté dveře má úplně rovná ramena a dají se na něj namontovat všechny druhy koloběžek. Jeho nevýhodou ovšem je, že nepasuje na všechna auta.

Vybrat nosič na páté dveře »

Nosiče na tažné zařízení

U nosičů na tažná zařízení záleží na jejich konstrukci. Pokud mají hodně prohnuté nosníky, nejsou na koloběžky vhodné vůbec. Na ostatní se dají nasadit téměř všechny koloběžky kromě těch s hodně nízkým nášlapem. Některé se potom nedají dát na všechny pozice nosiče.

Z nosičů na tažné zařízení doporučujeme:
Thule Velospace 917 »
Thule EuroClassic G6 929 »

Střešní nosiče

Nosiče na střechu jsou pro koloběžky vhodné nejméně, protože ramena nosičů většinou nedokážou uchytit různé tvary rámů koloběžek. Po velkém boji některé koloběžky do střešních nosičů uchytíte. Tuto variantu si ale předem vyzkoušejte.

Test nosičů koloběžek

Protože jsou nosiče primárně určené pro kola, nejde s jistotu říct, který se hodí pro převoz koloběžek. Nejjistější je nosič s koloběžkou vyzkoušet, proto jsme pro vás několik druhů koloběžek a nosičů otestovali.

Pro test jsme vybrali nejprodávanější koloběžky a nosiče Thule. Jako nejuniverzálnější nám vyšly nosiče na tažné zařízení, kde se rám koloběžky upíná zboku. U střešních nosičů většinou nedokáže rameno a čelist držáku rám kolobky uchytit, proto tento typ nosičů nedoporučujeme.

Obecně je lepší, když jsou nosníky nosiče co nejrovnější.

Testované koloběžky

Testované nosiče

Výsledky testu nosičů koloběžek

V přehledné tabulce najdete, které koloběžky se nám podařilo do kterého nosiče bezpečně a bez problému uchytit.

Test koloběžek a nosičů Thule

Poznatky z testu

Některé koloběžky se u nosičů na tažné zařízení nedaly nasadit na všechny nosníky. Např. u Thule EuroClassic 929 jsme Kostku Hill 3 a Kickbike Sport G4 pohodlně namontovali jen na vnitřní a prostřední nosník. A Yedoo Mezeq se na EasyFoldu 931 dal položit pouze na vnější rameno.

Kickbike a Mezeq na nosiči EuroClassic 929

 

Na střešní nosiče jsme dokázali nasadit jenom Kostky a i u nich byla montáž o dost pracnější. Konkrétně Kostka Hill 3 se dá nasadit na 598 a Kostka Tour MAX na 598 a 532.

Kostka na střešním nosiči

 

Asi největší problém jsme měli u koloběžek s nízkým nášlapem (např. Crussis). Ty na běžné nosiče nasadit nejdou. Našli jsme však jednu alternativu: nosič na páté dveře. Ten má ramena úplně rovná, takže si poradí se všemi druhy kolobek. Jeho nevýhodou je, že se nedá připevnit na každé auto.

Nízký nášlap koloběžky Crussis

Crussis na nosiči na zadní dveře

 

Hned po nosiči na zadní dveře nám úplně nejlépe vyšel Velospace 917, který zvládl všechny koloběžky kromě Crussis. Naopak nejhůře je na tom Velocompact, který má díky své skladnosti hodně prohnuté nosníky.

Kickbike na Velospace 917

Kostka na Velospace 917

Myslete na bezpečnost

Ať už svou koloběžku budete převážet jakkoli, vždy v prvé řadě myslete na bezpečnost. Špatně upevněný náklad může na silnici ohrozit nejen vás, ale i ostatní kolem.

Kam dál

530 503 100 po–pá 8:00–16:00 | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}