Seriál: Bára koloběžka
- o legracích i patáliích s kolobkou
Koloběžky jsou ideálním přibližovadlem na dovolené. Jenže jak je pohodlně převézt autem? Tady máte tipy včetně testu koloběžek a nosičů.
V případě, že vlastníte skládací koloběžku, z hlediska přepravy máte vyhráno. Pokud však vaše koloběžka skládací není a nevejde se vám do kufru, máte 3 možnosti:
Jednou z možností je koloběžku rozebrat (podobně jako kolo) a dát do kufru auta. Ve většině případů můžete povolit a otočit řídítka a případně ještě odmontovat kola. Nevýhodou je, že to stojí celkem dost úsilí a místa.
Hledáte-li levné řešení, stačí vám zahrádka, popř. obyčejné nosiče či příčníky. Myslete však na to, abyste náklad co nejlépe uchytili. Poslouží vám klasické kurtny – z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme používat gumicuky. Pro jistotu je lepší také přikurtovat řídítka.
Asi nejlepším řešením, které je zaručeně bezpečné a navíc pohodlné a rychlé, jsou profesionální nosiče pro přepravu kol.
Nosič kol na páté dveře má úplně rovná ramena a dají se na něj namontovat všechny druhy koloběžek. Jeho nevýhodou ovšem je, že nepasuje na všechna auta.
U nosičů na tažná zařízení záleží na jejich konstrukci. Pokud mají hodně prohnuté nosníky, nejsou na koloběžky vhodné vůbec. Na ostatní se dají nasadit téměř všechny koloběžky kromě těch s hodně nízkým nášlapem. Některé se potom nedají dát na všechny pozice nosiče.
Z nosičů na tažné zařízení doporučujeme:
Thule Velospace 917 »
Thule EuroClassic G6 929 »
Nosiče na střechu jsou pro koloběžky vhodné nejméně, protože ramena nosičů většinou nedokážou uchytit různé tvary rámů koloběžek. Po velkém boji některé koloběžky do střešních nosičů uchytíte. Tuto variantu si ale předem vyzkoušejte.
Protože jsou nosiče primárně určené pro kola, nejde s jistotu říct, který se hodí pro převoz koloběžek. Nejjistější je nosič s koloběžkou vyzkoušet, proto jsme pro vás několik druhů koloběžek a nosičů otestovali.
Pro test jsme vybrali nejprodávanější koloběžky a nosiče Thule. Jako nejuniverzálnější nám vyšly nosiče na tažné zařízení, kde se rám koloběžky upíná zboku. U střešních nosičů většinou nedokáže rameno a čelist držáku rám kolobky uchytit, proto tento typ nosičů nedoporučujeme.
Obecně je lepší, když jsou nosníky nosiče co nejrovnější.
V přehledné tabulce najdete, které koloběžky se nám podařilo do kterého nosiče bezpečně a bez problému uchytit.
Některé koloběžky se u nosičů na tažné zařízení nedaly nasadit na všechny nosníky. Např. u Thule EuroClassic 929 jsme Kostku Hill 3 a Kickbike Sport G4 pohodlně namontovali jen na vnitřní a prostřední nosník. A Yedoo Mezeq se na EasyFoldu 931 dal položit pouze na vnější rameno.
Na střešní nosiče jsme dokázali nasadit jenom Kostky a i u nich byla montáž o dost pracnější. Konkrétně Kostka Hill 3 se dá nasadit na 598 a Kostka Tour MAX na 598 a 532.
Asi největší problém jsme měli u koloběžek s nízkým nášlapem (např. Crussis). Ty na běžné nosiče nasadit nejdou. Našli jsme však jednu alternativu: nosič na páté dveře. Ten má ramena úplně rovná, takže si poradí se všemi druhy kolobek. Jeho nevýhodou je, že se nedá připevnit na každé auto.
Hned po nosiči na zadní dveře nám úplně nejlépe vyšel Velospace 917, který zvládl všechny koloběžky kromě Crussis. Naopak nejhůře je na tom Velocompact, který má díky své skladnosti hodně prohnuté nosníky.
Ať už svou koloběžku budete převážet jakkoli, vždy v prvé řadě myslete na bezpečnost. Špatně upevněný náklad může na silnici ohrozit nejen vás, ale i ostatní kolem.
530 503 100 po–pá 8:00–16:00 | info@sportobchod.cz