Jak se starat o hokejku – 3. díl


5 minut čtení

Nezničte si nové hokejové vybavení špatným zacházením. Posíláme vás do přesilovky radami a tipy, jak se starat o svou hokejovou výstroj tak, aby vám vydržela co nejdéle ke spokojenosti vás i vaší rodinné kasy.

Seriál pro hokejové hobíky pokračuje. Poradili jsme vám, jak se postarat o brusle okamžitě po nákupu a jak si prodloužit životnost hokejových bruslí při pravidelném používání. Na čase je také zabruslit do tajů péče o hokejku.

Ve zbývajícím díle se dočtete, jak se správně starat o hokejové rukavice

Představíme vám různé druhy omotání čepele a horního konce hole. Na závěr seriálu vám prozradíme, co je to grip a jak si ho vyrobit. Jestliže si teprve potřebujete vybrat hokejku, poradíme vám jak na to v naší poradně.

Pořádně ji seřežte

Když si koupíte svoji hokejku, musíte doladit její délku vůči svojí výšce. Nejjednodušším krokem je prosté sřezání hole. Od dob Jozefa Golonky platí zlaté pravidlo, že by vám hokejka měla být po nos, když jste naboso.

Útočníci si však rádi hokejku seříznou níž, aby se jim lépe míchalo a manévrovalo s pukem v rohu u mantinelu. Obránci zase řežou hokejky výš, aby s ní dál dosáhli. Nikdy se ale nepouštějte do extrémů, kdy hokejku seříznete o desítky centimetrů. Konec hokejky by se měl od vašeho nosu pohybovat maximálně 2–3 cm.

Druhy páskování

Hokejku jste si upravili přesně na vaši výšku a přišel čas na omotání hole. Jak u čepele, tak u horního konce hokejky existuje vícero způsobů. U páskování čepele je nejběžnější postupovat od paty až po konec čepele. Oblepíte páskou špičku hokejky a následně celou čepel.

Náhled videa

Díky tomuto typu omotání získáte tření na celé ploše čepele a puk vám z ní nesklouzne. Avšak čepel je po obalení těžší. Pokud byste chtěli mít čepel lehčí, využívají se pásky podél čepele. Plní stejnou funkci při tření, ale pásky je méně, čepel je lehčí a lépe klouže po ledě.

Páskování hokejky

U horního konce hole jsou nejběžnější dva typy obalení. Buď má omotávka jednu vrstvu, nebo je vícevrstvá. Pokud má omotávka jen jednu vrstvu, zkrátka ji omotáte okolo vrchu hokejky. Získáte potřebné tření, páska nezmění tvar hokejky a nepřidá jí ani na váze. Nicméně tím neochrání vaši dlaň před ostrými hranami, což pocítíte nejen na ruce, ale i na dlaních rukavic.

Vícevrstvá omotávka změní tvar hole a přidá jí na hmotnosti. Odměnou však bude vyšší ochrana pro vaše ruce a hokejka vám bude méně vypadávat. Hokejku omotáte tak, že motouz omotáte na samém vrchu hokejky a vytvoříte si žádaný tvar. Pro správný tvar neexistuje žádné pravidlo, protože každému sedí něco jiného. Poté jednou vrstvou překryjete vrch hokejky jako v prvním případě.

Co je to grip a jak si ho vytvořit?

Zakončení hokejky

Nápis grip jste si na své hokejce asi už všimli. Toto slovo značí, že vaše hokejka má na sobě extra vrstvu látky podobnou gumě, která zvyšuje tření. Hokejka se vám lépe drží v rukou a nevyklouzne vám, ani když je mokrá. Pokud ho nemáte, ale chtěli byste, existují dva způsoby, jak si vyrobit grip podomácku.

  • Omotejte pásku lepivou částí na vrchu kolem úzkého předmětu. Doporučujeme použít například láhev nebo nástavec od hokejky. Potom předmětem přejeďte přes tyčku vaší hokejky. Lep na ní zůstane a imituje chybějící grip. Dávejte si při tom pozor na velkou vrstvu lepidla, jinak rukavici od hokejky neodlepíte.
  • Omotejte pásku kolem hokejky v rozsahu, ve kterém se vám pohybuje spodní ruka. Proužek by měl být od sebe vzdálen několik cm, jak je vidět na obrázku. Tato metoda vám nepřilepí ruku k hokejce, avšak zvedne se její hmotnost.