Jak se testují fotbalové míče IMS

International Matchball Standard (IMS) je značka kvality fotbalového míče, který musí splňovat velmi náročné podmínky určené mezinárodní fotbalovou federací FIFA. Takto vyrobené míče FIFA schvaluje pro používání pro vnitřní nebo venkovní použití. Fotbalový míč IMS je zárukou vysoké kvality a narozdíl od FIFA míčů, za velmi zajímavou cenu.

International Matchball Standard IMS

Míče s logem IMS procházejí komplexním testováním. Podívejte se, co všechno musí fotbalový míč se známkou IMS Inspected nebo IMS Approved splňovat.

obvodTest 1: Obvod míče

K dobrému odhadnutí dráhy letu musí mít míč konstantní obvodové míry. Obvod se měří na deseti různých místech. Tato měření jsou použita k vypočítání průměrného obvodu. Míče s logem IMS Inspected musí mít tuto hodnotu 68 až 70 cm, míče IMS Approved musí mít obvod mezi 68,5 a 69,5 cm.

kulatostTest 2: Kulatost míče

Nepřesné šití může míč zdeformovat. Průměr se měří na šestnácti místech. Z těchto měr se stanoví průměr. Dvě mezní hodnoty se mohou od průměru odlišit pouze o 2 % (u míčů se známkou IMS Inspected), nebo dokonce pouze o 1,5 % (IMS Approved).

odskokTest 3: Odskok

Míč se nechá desetkrát spadnout na ocelovou desku z výšky dvou metrů. IMS Inspected míče se musí odrazit do výšky 115 cm až 165 cm, IMS Approved pouze 120 cm až 165 cm. Rozdíl mezi jednotlivými odskoky nesmí být větší než 10 cm.

váhaTest 4: Váha

Každý testovaný míč je třikrát zvážen ve speciální nádobě. Tato nádoba je zapečetěna tak, aby případný únik vzduchu z míče neovlivnil vážení. IMS Inspected míče by měly mít váhu mezi 410 a 450 g. Míče se známkou IMS Approved by měly vážit mezi 420 a 445 g.

vodaTest 5: Vstřebávání vody

Při tomto testu se míč otáčí a je 250 krát ponořen do nádobky s 2 cm vody. IMS Inspected míče mohou absorbovat maximálně 15 % své původní váhy. IMS Approved mohou vstřebat pouze 10 %.

tlakTest 6: Ztráta tlaku

Chování míče, který během hry ztrácí tlak, je těžko předvídatelné. V tomto testu se míč nahustí vzduchem na tlak jedné atmosféry. Za tři dny (72 hodin) se tlak v míči znovu přeměřuje. Aby míč mohl nosit známku IMS Inspected, nesmí ztratit více než 25 % původního tlaku. Míče IMS Approved nesmí ztratit více než 20 %.

tvarTest 7: Stálost tvaru a velikosti

Při tomto testu se míč 2000krát vystřelí proti ocelovému plátu rychlostí 50 km/h. Švy i duše musí tento test bez újmy vydržet. Ztráta tlaku i změna tvaru a obvodu míče musí být minimální. Tento test podstupují pouze míče s pečetí IMS Approved.

vyváženíTest 8: Vyvážení míče

Při tomto testu míč při uvedení v přímý směr musí udržet svou dráhu. Míč se uvede do rovného pohybu, tak aby se kutálel po vodorovné podložce v přímém směru a sleduje se o kolik stupňů se míč odchýlil od své původní rovné dráhy. Tento test podstupují pouze míče určené pro futsal. Míče IMS Inspected se mohou odchýlit o maximálně 7,5° a míče IMS Approved o maximálně 5°. 

Poradíme vám

Zákaznická podpora po-pá: 8:00–16:00

Dana H. Dana H. Vendula H. Vendula H. Adriana N. Adriana N.

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}