Zákaznický servis

contact Zbyněk BalabánProduktový specialista

Jak vybrat brankářské betony?

Výběr betonů je z celé brankářské výstroje tím nejdůležitějším. Správně zvolené betony dokážou gólmanovi zlepšit pohyb, zvýšit pohodlí a celkově zlepšit jeho roveň chytání. Jestli s výběrem váháš a nejseš si úplně jistý, tento článek je přesně pro tebe.

Před výběrem si pořádně promysli:

  • Jaký je tvůj styl chytání?
  • Jaké jsou tvé brankářské dovednosti?
  • Jaké máš s chytáním ambice?

Důležité parametry pro výběr jsou:

Gólman ve výstroji Bauer HyperLite

Vzhled je záměrně uvedený na posledním místě. Ne, že by nebyl podstatný, ale nesmí být tím rozhodujícím kritériem. Stejně tak skutečnost, že v určitých betonech chytá tvůj idol v  NHL.

Velikost

Nejdůležitějším parametrem pří výběru betonu je jejich velikost. Ta se udává v palcích a je výsledkem těchto tří hodnot:

Měření délky nohy pro správný výběr hokejových betonů

  A) Délka nártu
  B) Délka holeně
  C) Délka od kolene po stehno

Všechny tyto tři naměřené parametry sečtěte a dostanete celkovou délku, kterou vydělte číslem 2,54 pro získání hodnoty v palcích.

(A + B + C) / 2,54 = odhadovaná velikost betonů v palcích

Rozměr "A", délku nártu, udává výrobce střihem. Pokud gólmanovy nevyhovuje musí si vybrat jiný model. Při výběru je třeba mít na paměti, že beton s opotřebením měkne a dosedá na brusli.

Rozměr "B", délka holeně, je při výběru betonu nejdůležitější. Klíčová vzdálenost pro výběr betonu je tady od kotníku do středu kolene. Zde je duležité, aby koleno přesně dosedalo na určenou plochu. Poznáme to v rozkleku s obutou bruslí. Pří koupi nových betonů je lepší, dosedá li koleno do spodní třetiny chrániče, protože beton postupně sesedá.

Rozměr "C", délka od kolene po stehno, je proměnlivý a odráží osobní preferenci a délku kalhot. Délka od kolene bývá zpravidla 18 - 20 cm a někdy se označuje jako +1’ nebo +2’, což znamená, že beton je nad stehnem prodloužený o jeden, resp. dva palce oproti standardu.
Prodloužení betonu nad kolenem je dobrý sluha, ale špatný pán. Betony by neměly brankáře omezovat při bruslení. Mírné prodloužení nelimituje brankáře při pohybu a zmenší mezeru mezi betony. Někdy dokonce zavře brankářů rozklek. Kvůli pohyblivosti ale není dobré délkou prodloužení kompenzovat kloubní rozsah brankáře - dokonalý rozklek (butterfly) zkrátka není vše.

Tvar betonů

Dělení na "buřtíky" a "desky" doplnil nový typ, a to hybrid. Ten je typově někde mezi.
I přesto, že vlastnosti různých tvarů betonů jsou odlišné, není konkrétní typ určujícím faktorem stylu brankáře, jedná se spíše o preferenci.

Betony CCM Eflex 5.9 - tzv. buřtíky

"Buřtíky", tedy měkčí betony, vždy byly doménou bruslivějších brankářů. Betony jsou charakteristické dvěma zlomy. Díky tomu jsou poddajnější a pevně sedí brankáři na noze. Charkteriskické jsou "buřtikovým" předěmel na koleni. Měkčí jádro betonu lépe tlumí puk, a ten tak zůstává u brankáře - neodráží se tolik do hřiště. Obecně jsou tyto betonu pohodlnější a doporučil bych je začínajícím brankářům.

 

Hybridy jsou betony, které jsou typově mezi "buřtíky" a "deskami". Kombinují vyšší tvrdost s jedním až dvěma předěly a poskytují výhody obojího. Jedná se o variantu vhodnou pro brankáře s nevyhraněným stylem chytání.

 

Betony CCM Axis 1.9 - tzv. desky

Posledním typem jsou "desky", tedy tvrdé betony s jedním předělem a nebo úplně bez předělu. Potenciál těchto betonů plně využiješ hlavně při slidovaní, kdy se beton díky své konstrukci staví na hranu bez výrazné námahy. Brankáři tento typ betonu zpravidla příliš nedotahují k noze, aby pracoval za ně. Výsadou tohoto typu je tvrdost jádra betonu, které odráží střely daleko o brankáře. K plnému využití potenciálu tohoto typu betonu je nutná jistá míra dovedností v brankovišti. Doporučil bych je až středně pokročilým brankářům.

Tvar betonů se také liší úhlem a tuhostí zlomu v kotníku

Tupější úhel a tvrdší zlom posadí beton více ke špičce brusle. Takový tvar zlomu v oblasti kotníku obvykle najdeme u tvrdých betonů. Tuto vlastnost je potřeba brát v potaz, protože může ovlivnit brankářovo bruslení.
Pravý úhel ve zlomu a jeho měkčí zhotovení, jsou výsadou měkkých betonů. Beton dosedá v oblasti nártu a do jisté míry se pohybuje společně s bruslí.

Cena

Výrobci mívají zpravidla tři řady betonů. Při rozhodování, kterou z kvalitativních a cenových úrovní zvolit, je třeba zvážit svou brankářskou úroveň a svoje ambice. Všechny typy i tvary betonů najdeme ve všech cenových úrovních.

Pro začátečníky a děti je zde řada nejnižší. Výhodou je nízká pořizovací cena a pohodlnější zhotovení. Oproti vyšším řadám jsou použity méně ušlechtilé materiály. Betony této cenové úrovně u nás najdete v kategoriích Intermediate, Junior a Žák.

Střední cenová úroveň je nejmasovější a pokryje potřeby hobbíků, dorostenců i poloprofesionálů. Nabízí vlastnosti a vymoženosti nejvyšší třídy, jsou ale použity těžší materiály. Ty jsou zpravidla dokonce odolnější a trvanlivější než materiály použité v profesionální řadě. Betony střední řady dobře poslouží i při vyšší zátěži (3 a více ledů za týden) a svou životností často překonávají nejvyšší řadu.
Střední cenová úroveň je v naší nabídce zastoupena opravdu široce. Vybírat můžeš ze všech hlavních značek vyrábějících betony, konkrétně Bauer, CCM, Warrior, Brian’s a Vaughn.

Nejvyšší řada, určená pro profesionály, je vyrobena z těch nejušlechtilejších materiálů. Kombinuje nízkou hmotnost a velmi dobrou funkčnost, například nízké tření kluzných ploch. Betony této úrovně jsou většinou ručně vyráběny přímo v Kanadě a často se přizpůsobují individuálním požadavkům hráče. Nevyhodou je nižší životnost a násobně vyšší cena než u střední řady. Kvůli svému určení prakticky výhradně pro profesionály hrající v nejvyšších soutěžích je v naší nabídce nenajdete.

Nabídka betonů střední úrovně

CCM CCM Eflex 5.9 CCM Axis 1.9
Bauer Bauer Vapor 3X Bauer Vapor S3 Bauer GSX
BRIAN'S  BRIAN'S OPTiK X2 BRIAN'S G-netik X
Warrior Warrior Ritual G5
Vaughn Vaughn Velocity VE9 Pro SR

Vzhled

Vzhled betonu je sice důležitý, ale na funkci nemá naprosto žádný vliv. Rozhodně si nevybírej betony podle svého oblíbeného gólmana z NHL. Nemusí ti vyhovovat, což se podepíše jak na tvém výkonu, tak na tvé radosti ze hry.

Betony z druhé ruky?

Řada hobby brankářů kupuje použité betony z druhé ruky. Proč ne, jejich nespornou výhodou je samozřejmě nižší cena. Betony však podléhají opotřebení a užité materiály postupně degenerují. Postupně ztrácí své tlumící a ochranné vlastnosti.

Zákaznický servis

contact Zbyněk BalabánProduktový specialista

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}