Poradíme vám

contact Zbyněk BalabánProduktový specialista

poradime@sportobchod.cz

+420 530 503 116

Jak vybrat helmu na kolo

Všechno je v hlavě. Proto by byla škoda o to přijít. Poradíme vám, jak vybrat cyklistickou přilbu a uchovat si vzpomínky na nejkrásnější chvíle vašeho života. Jsou situace, kdy si můžete dovolit šetřit nebo potlačit rozum před srdcovkou. V případě vašeho bezpečí a ochrany hlavy však doporučujeme pečlivý výběr přilby na kolo.

Proč potřebuji cyklistickou helmu?

Ať už jste závodní cyklista, rekreační jezdec nebo jen kolo používáte na cestu do obchodu či do práce – cyklistická helma by měla být samozřejmou součástí výbavy každého, kdo šlápne do pedálů.

Zranění hlavy je totiž nejčastějším a nejnebezpečnějším úrazem, který vás při pádu z kola může potkat. Při průměrné rychlosti cyklisty 20 km/h odpovídá pád bez přilby skoku po hlavě na beton z výšky asi dvou metrů – a to už může mít skutečně fatální následky.

Bezpečnost na kole je proto lepší nepodceňovat. Zatímco nasazení cyklstické helmy trvá pár sekund, léčba těžkého úrazu hlavy i několik měsíců. Vyberte si proto takovou přilbu na kolo, která vás nejen ochrání při pádu, ale bude také pohodlná a stylová. Rádi vám poradíme s nákupem helmy na kolo, kterou budete rádi nosit.

Bezpečnost na prvním místě

Nejdůležitějším parametrem při výběru je samozřejmě bezpečnost. V první řadě si ověřte, že přilba splňuje základní bezpečnostní certifikát, požadovaný Evropskou unií, ČSN EN 1078. Lepší a dražší modely ale většinou splňují i další mezinárodní bezpečnostní normy.

Chtít za každou cenu ušetřit a nakoupit přilbu neznámé značky ve slevě třeba v supermarketu se nakonec opravdu nevyplácí. Dobrý poměr cena – výkon v tomto ohledu splňují základní modely některé z osvědčených značek (Giro, Bell, Uvex, apod.).

Přilba musí sedět jako přibitá

Při nákupu přilby se musíte také zaměřit na to, aby vám skvěle padla. Velikost cyklistické helmy udává obvod hlavy v centimetrech, který často doplňuje symbol S, M a L, který určuje rozmezí nastavení obvodu hlavy. Většina lepších helem totiž disponuje utahovacím mechanismem, kdy si pomocí otáčení kolečkem dokonale přizpůsobíte velikost přilby na kolo přesně tak, aby vám padla.

Jak správně měřit obvod hlavy? Krejčovský metr veďte v nejširším místě nad ušima přes spánky a doprostřed čela. Naměřený rozměr v centimetrech porovnejte s velikostí vybraného modelu.

Kromě velikosti jde ale také o tvar helmy na kolo. Ani přes utahovací mechanismus nemusí některý model vašemu konkrétnímu tvaru hlavy sedět. Pokud máte problém najít cyklistickou přilbu, která vám perfektně padne, zkuste vyzkoušet více různých značek výrobců, a jistě najdete ideální model pro vás.

Helmu si můžete vyzkoušet osobně přímo na prodejně v Praze nebo Brně. Stačí si zvolit osobní odběr. A pokud máte Prahu nebo Brno daleko? Nevadí – při objednání z e-shopu můžete využít 14denní lhůty na vrácení.

Zachová chladnou a lehkou hlavu

Aby byla helma na kolo pohodlná, je více než důležité. Jde o to, abyste v cyklistické přilbě vydrželi i delší cyklovýlety bez zbytečného pocení nebo unavené krční páteře. Cyklistické přilby vyplňuje různý počet větracích otvorů, některé z nich v otvorech mají umístěnou i bezpečnostní síťku, která zabraňuje vlétnutí hmyzu pod helmu.

Platí pravidlo, že čím více větracích otvorů přilba má, tím je lehčí a komfortnější. Zároveň se ale snižuje stupeň ochrany, který poskytuje vaší hlavě. Vhodný poměr mezi nízkou hmotností, dobrou ventilací a bezpečností cyklistické přilby si zvolte také s přihlédnutím ke stylu vaší jízdy.

Je na svém místě a nikde netlačí

Vnitřní výstelka helmy zajistí, že vám přilba na kolo bude dobře sedět a nebude nikde způsobovat nepříjemné otlaky. Často si můžete rozmístění vnitřních výstelek v cyklistické helmě sami uzpůsobit a doladit tak, aby přilba perfektně sedla podle individuálních potřeb.

Pokud jsou vnitřní vložky přilby vyjímatelné, můžete je jednou za čas vyprat. U kvalitních cyklistických přileb mají vnitřní výstelky navíc antibakteriální úpravu.

Měkce podložený by měl být i upínací řemínek pod bradou, který zajišťuje, aby cyklistická helma seděla na svém místě a nesjížděla moc dopředu či dozadu. Přezka, kterou se zapíná podbradní pásek, by měla nejen spolehlivě držet, ale taky se snadno zapínat i rozepínat, a to nejlépe jednou rukou. Výhodné jsou třeba magnetické zacvakávací mechanismy.

Jaký typ helmy na kolo je pro mě ten pravý?

Všechny přilby mají podobnou základní konstrukci. Na jejich výrobě se podílí tzv. in-mold technologie, kdy se pěna vystřikuje do vrchní polykarbonátové skořepiny přilby. Pro ještě větší pevnost bývá uvnitř helma hliníková, kevlarová nebo karbonová kostra pro lepší vyztužení.

Vnitřní pěna cyklistické helmy při pádu musí pohltit energii nárazu a prasknout. Nezapomeňte, že přilba je v tomto ohledu tzv. „na jedno použití“. Po každém pádu, při kterém přilba praskne, případně napraskne, si nutně pořiďte novou helmu na kolo.

Kromě stejné nebo podobné základní konstrukce se ale helmy na kolo, určené pro různé styly jízdy, od sebe v mnohém liší:

Silniční helmy

Výborná ventilace a co nejnižší hmotnost jsou – samozřejmě hned po bezpečnosti – směrodatné parametry u modelů určených pro rychlou silniční jízdu. Přilba musí být tak pohodlná, prodyšná a lehká, abyste v ní mohli bez zaváhání absolvovat i delší a namáhavé trasy.

Díky takové silniční helmě vás nic nebude omezovat v tom, soustředit se pouze na výkon.

Vyberte si z nabídky silničních helem »

MTB helmy

Oproti těm silničním mají přilby na horské kolo robustnější konstrukci a tvar, který více chrání týl hlavy. Najdeme u nich také štítek nebo kšilt, který vás ochrání nejen před sluníčkem, ale také před větvemi, odletujícími kamínky nebo jinými nebezpečnými předměty, na které můžete v přírodním terénu natrefit.

Také u MTB helem se výrobci snaží o co nejlepší odvětrání a také ideální poměr mezi hmotností a odolností.

Vyberte si z nabídky helem na horské kolo »

Helmy na BMX

Tyto kompaktní helmy mají typický kulatý tvar a méně odvětrávacích otvorů. Díky tomu, že poskytují zvýšenou ochranu týlu a oblasti za ušima při pádech, jsou ideální pro agresivní styl jízdy a triky ve skateparku na BMX kole.

Kromě toho s cyklistickou přilbou ve tvaru tzv. kokosu neztratíte styl ani při jízdě na skateboardu nebo freestylové koloběžce. Poslední dobou tyto přilby získávají oblibu také pro městskou cyklistiku.

Vyberte si z nabídky BMX helem »

Helmy na downhill a freeride

Tyto tzv. integrální helmy, které se nejvíce podobají těm na motocykl, jsou určené do extrémních podmínek a poskytují maximální ochranu v náročném terénu. Chrání hlavu jezdce ze všech stran, a to i včetně brady, čelisti a týlu.

Oproti ostatním kategoriím jsou tyto helmy méně odvětrávané a také mnohem těžší a jsou použitelné prakticky jen pro adrenalinovou cyklistiku.

Vyberte si z nabídky integrálních helem »

Rekreační přilby

Nemáte vyhraněný cyklistický styl, prostě si občas vyjedete na výlet s rodinou nebo na kole jezdíte do práce či na nákup? V tom případě si určitě vyberete z naší nabídky univerzálních rekreačních přileb, které vás ochrání nejen na kole, ale využijete je třeba i na inline bruslích nebo koloběžce.

Vyberte si z nabídky rekreačních přileb »

Jak na výběr dětské cyklistické přilby?

U dětí do 18 let je přilba ze zákona povinnou cyklistickou výbavou. Kromě toho tvoří dětské případy většinu těch nejzávažnějších úrazů hlavy následkem nehod na kole. U vašich ratolestí se tedy nad pořízením přilby na kolo nemusíte dlouho rozmýšlet – lepší bude investovat čas do výběru té nejvhodnější.

Při nákupu přilby pro dítě se držte několika základních pravidel:

  • Nekupujte dětem větší přilbu s tím, že do ní dorostou. Za cenu toho, že ji budou moct déle nosit, se ale výrazně sníží stupeň ochrany.
  • Stejně jako u dospělého, i u dětí je nejdůležitější, aby helma dobře seděla, byla dostatečně lehká a nezatěžovala tak krční páteř.
  • S argumenty o bezpečnosti u nejmenších dětí většinou nepochodíte. Proto vybírejte dětskou helmu na kolo s barevným nebo hravým vnějším potiskem, která se bude dětem líbit a budou ji bez protestů ochotné nosit.
  • Jako zodpovědní rodiče jďete svým dětem v nošení přilby na kolo příkladem.
  • Nezapomeňte také, že helma je povinná i pro dítě sedící v dětské cyklosedačce nebo vozíku zapojeném za vaším kolem.

Kromě jízdy na kole poslouží dětská cyklistická helma dobře i pro ostatní oblíbené dětské aktivity – jízdu na odrážedle, koloběžce, inline bruslích či skateboardu.

Vyberte si z nabídky dětských helem na kolo »

Čím helmu na kolo doplnit?

Praktickým doplňkem k cyklistické helmě je světlo, které sice díky výšce svého umístění nenahradí povinné zadní osvětlení kola, ale v současném hustém provozu přece jen přispěje k vaší větší viditelnosti.

Pokud plánujete vyjíždět na kole i v chladnějších dnech, je výhodné si pod přilbu dokoupit oblečení na kolo z funkčního pot odvádějícího materiálu.

530 503 100 Po-Pá 08:00-16:00 | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}