Jak vybrat potah na pálku na stolní tenis

jak vybrat potah na pálku na stolní tenisMíčky samozřejmě odpálíte i základní, dřevěnou deskou. Abyste ale zasadili soupeři ten správný úder, je lepší, když si na pálku vyberete správný potah.

Vybrat si můžete jeden ze 4 základních typů:

U každého potahu najdete hodnoty pro 3 základní parametry - rychlost, spin a kontrolu. Ty se pohybují většinou v rozsahu 0 - 100, a čím vyšší hodnotu daný parametr má, tím je potah pro určený styl vhodnější.

Když má třeba potah Butterfly Sriver L hodnoty rychlost 90, spin 86 a kontrolu 75, sedne spíš útočným hráčům zaměřeným na rychlou hru než technickým hráčům zaměřeným na kontrolu.

Potah si vždy vybírejte podle toho, jaký styl hry ovládáte nejlépe. Pomůže vám zlepšovat vaše schopnosti.

Jak vybrat tloušťku potahu

Svou roli hraje při výběru potahu hraje také tloušťka. U každého potahu si můžete vybrat tloušťku v rozmezí od OX (bez houby) až do 2,5 mm.

Útoční hráči většinou upřednostňují potahy s tloušťkou 2 mm a větší, pro technické hráče jsou lepší potahy se slabší houbou, např. 1,5 mm - 1,9 mm.

Jak vybrat tvrdost houby

U tvrdosti houby je důležité využít dobrého spojení tvrdosti houby a horní vrstvy gumy. Do měkčí houby se míček více zaboří, a tím pádem se některé technické nedostatky ztratí. Tvrdší houby už chyby tak neodpouští, proto je využívají hlavně špičkoví hráči s vypilovanou technikou.

Tvrdost houby také ovlivní celkovou hmotnost pálky. Čím tvrdší, tím těžší.

Typy potahů

U potahů narazíte na čtyři kategorie: softy, sendviče, trávy a antitopspiny. Liší se povrchem, takže každý z nich bude vyhovovat jinému typu hráče.

typy potahů na pálku na stolní tenis - soft, sendvič, tráva a antitopspin

Softy

Potah s hladkým povrchem a vroubky směrem dovnitř má nejširší spektrum typů úderů. Zahrajete s ním útočné, univerzální i defenzivní údery.

sendvič

 

Sendviče

Pokud hrajete rovnou, přímou hru blízko stolu (kontr a drajv), sáhněte po sendviči - potahu s krátkými vroubky ven. Dobře kontroluje bloky a rotace soupeře vás tak nerozhodí. Zároveň ale může být složité pálit rotující míčky na stranu soupeře.

 

tráva

Trávy

Potah s delšími vroubky je nejlepší pro defenzivní hráče, kteří hrají dál od stolu. S Trávou budete mít nad svými údery maximální kontrolu.

 

 

Antitopspiny

Na první pohled to vypadá, že jde o stejné potahy, jako softy. Na rozdíl od nich ale nemají tak elastický povrch, grip a možnost odpálit míček s rotací. Nižší a širší vnitřní vroubky požírají rotaci míčku od soupeře, takže se v pohodě ubráníte technickým střelám.

Pokud stále dumáte, který potah je pro vás nejlepší, sáhněte po softu. Pokryje všechny typy úderů a začátečníkům pomůže najít správnou techniku hry.

odlepený potah na pálkuJak často měnit potah?

Nic nevydrží věčně, a pokud do hry jdete s totálním nasazením, začnou se vroubky u trávy trhat a softy můžou mít vytlučenou plochu v místě, kterým nejčastěji míček trefujete. Potah vyměňte alespoň 1 × za rok, při přepočítání na hodiny to je cca po 80 - 120 hodinách hry.

Jak nalepit nový potah

Aby potah pořádně držel, musíte ho na dřevo správně nalepit. K tomu vám pomůže speciální lepidlo. Na první pokusy si zavolejte někoho, kdo už má s lepením zkušenosti a pomůže vám.

nalepení potahu na pálku

Jak při lepení potahu postupovat?

  1. Natřete lepidlo na prkno i potah a nechte ho zaschnout.
  2. Přilepte potah na dřevo.
  3. Začněte u držátka a jeďte směrem nahoru.
  4. Zastřihněte okraje kolem pálky.

Poradíme vám

Informační linka po-pá: 8:00–16:30

Vendy
Vendy
Alena
Alena

530 503 100 po–pá 8:00–16:30 | info@sportobchod.cz

přihlaste se Košík: 0 Kč