Jak vybrat snowboard


6 minut čtení

Pokud se snowboardingem začínáte, je důležité si vybrat především vhodný snowboard. To vám umožní rychlejší osvojení jízdních technik a dříve se tak dostanete do fáze, kdy si budete moci jízdu naplno užívat.

Na trhu je k mání obrovské množství prken všech možných značek, typů a proporcí. Z nejrůznějších použitých technologií, kterými se výrobci honosí a jejichž názvy zní často poněkud exoticky, může jít nezasvěcenému jedinci hlava kolem. Pojďme si tedy nyní shrnout základní kritéria pro výběr správného snowboardového vybavení právě pro vás.

Nejprve se spolu zamyslíme nad tím, jakému stylu jízdy byste se chtěli věnovat. Uděláme si jasno v tom, jaká délka a šířka snowboardu bude ideální pro vaši postavu.

V současném snowboardingu převládají 2 hlavní proudy.

Freestyle

1795.jpgFreestyle je mezi snowboardisty nejpopulárnější disciplínou. Jedná se o disciplínu spojenou s myšlením většiny jezdců – určitý druh svobody. Užívat si krásu hor a sněhu, nemít na sobě těžké přeskáče, ale pohodlné boty. Můžete jezdit po sjezdovce, mimo ní, dělat různé triky nebo jezdit na U-rampě. Mezi další výhody freestylového prkna patří, že na něm můžete jezdit i pozpátku. Máte-li pravou nohu jako přední, není problém otočit se o 180 stupňů a máte vpředu nohu levou. Freestylový snowboard má větší zakřivení špičky a patky. Postoj je poměrně široký, ale není podmínkou. Freestylové snowboardy se používají na řadu disciplín – jibbing, U-rampa, big air skoky a další. Freestyle se dá bez problémů provozovat i na českých horách.
Freestyle snowboardy »

Freeriding

1794.jpgFreeriding je jízda volným terénem, vyžaduje menší rozkročení a vázání by mělo být posunuto více dozadu, aby byla špička co nejvíce odlehčena. Jedná se o jízdu v hlubokém sněhu, jezdec má na rozdíl od jízdy na sjezdovkách posunuté těžiště více dozadu. Kontakt s povrchem je díky vysoké vrstvě sněhu minimální, jezdec se „vznáší“ na sněhovém polštáři. Tento druh jízdy je pro většinu jezdců to nejhezčí na snowboardingu. Ideální podmínky na freeride mohou nastat třeba jen několik dní v roce a za čistě freeridovými zážitky se většinou vyráží za hranice.
Freeride snowboardy »

Jaký snowboard tedy vybrat?
Pokud jste se vyloženě „našli“ v jednom nebo druhém stylu jízdy, pak Vás budou zajímat buď freestylové nebo naopak freeridové snowboardy. Pokud ale ještě nemáte jasno a vlastně byste rádi provozovali oboje, tak také nemusíte věšet hlavu. Trendem posledních sezón jsou totiž  tzv. allround snowboardy (případně se můžete setkat s termíny allterrain nebo allmountain).  Jejich konstrukce a vykrojení jsou speciálně uzpůsobené všestrannému využití a chovají se tedy dobře jak na sjezdovce a ve snowparku, tak i v hlubším sněhu.  
Allround snowboardy »

Konstrukce snowboardu

Co se konstrukce a použitých technologií týče, je třeba se zaměřit hlavně na to, aby měl snowboard dřevěné jádro. To zajistí, že naše prkno bude i po mnoha sezónách stále pěkně pružné a bude držet tvar. Vhodná je alespoň biaxiální laminace, která zajišťuje dobrou torzní tuhost snowboardu. Samozřejmostí by pak měly být kvalitní ocelové hrany a skluznice, která dobře saje vosk při případných opravách (extrudovaná). Obecně se za lepší považují snowboardy s konstrukcí zvanou sidewall, před konstrukcí zvanou „cap“. Popisy jednotlivých pokročilých technologií najdete u konkrétního produktu.

1796.jpg

V dnešní době již naštěstí není pravidlem, že za kvalitní snowboard musíte zaplatit horentní sumy. Mnohé značky nabízejí dobré snowboardy pro začátečníky a mírně pokročilé již za ceny okolo 3 000 Kč. Levnější snowboardy s pěnovými jádry, které bývají často v nabídkách supermarketů, bohužel rychle ztrácí dobré jízdní vlastnosti a po jedné či dvou sezónách ježdění potřebujete zakoupit nový. Dobrým vodítkem celkové kvality zpracování může být země, kde bylo prkno vyrobeno. Prkno od neznámé značky s původem „made in China“ příliš záruk do budoucna nedává.

Délka snowboardu

Při jejím výběru musíte přihlédnout ke zvolenému  stylu jízdy a kromě Vaší výšky brát ohled i na Vaši hmotnost. Obecně platí, že délka snowboardu by měla dosahovat přibližně úrovně brady jezdce +- 5 cm.

Pokud jste mohutnější, je vhodné sáhnout k vyšší hranici doporučeného rozpětí délek. Pokud Vám naopak pár kilo do správné tabulkové hmotnosti chybí, tak zvolte o něco kratší snowboard, který vám usnadní zatáčení.

Připravili jsme přehlednou tabulku, ze které si odvodíte délku snowboardu, která vám sedne nejlépe.

Šířka

Pokud máte větší velikost nohy (vaše velikost bot je UK11 a více), je dobré zvážit zakoupení širšího snowboardu. Tyto prkna mají s údajem délky většinou ještě písmeno „w“ (od anlického wide – široký), tedy např. „158 cm w“.  Pokud byste měli prkno příliš úzké a boty by přes něj přesahovaly více než 1 cm, tak byste při jízdě častěji leželi, než stáli. Neváhejte se zeptat našeho odborníka, rád vám s výběrem poradí.