Slovníček snowboardových technologií

Na této stránce si můžete přehledně projít všechny důležité pojmy, které se týkají snowboardů.

kontrukce a materiál jádra

Snowboard s Cap konstrukcí má přetaženou vrchní laminátovou vrstvu až k hraně prkna, kde je tato vrstva spojena se spodní laminátovou vrstvou (ta není vidět). Tímto spojením vznikl ucelený „box“. Prkno je pak skvěle uzavřeno pro pronikání vody a zároveň toto spojení zajištuje dobré vlastnosti snowboardu. Cap konstrukce zajišťuje lepší citlivost snowboardu a zakončení hrany také skvěle vypadá.

Wood - Aircell Core je dřevěné snowboardové jádro s kombinovanou konstrukcí. Vlastnosti lehkého topolového dřeva, které dává prknu pružnost a tvrdost, jsou doplněny speciální kompozitovou hmotou, která skvěle tlumí dopady a přispívá k optimálnímu přenosu síly v oblouku.

Sidewall - je tradiční technologie výroby sendvičové konstrukce snowboardu zajišťující klidnou jízdu a odolnost prkna. Hrana prkna s přidaným plastem je zkosená pod úhlem 30° a tím zlepšuje přenos síly do hrany snowboardu pro optimální kontrolu vyjetí oblouku. Potištěný sidewall přidává celému prknu na vzhledu.

Použitá technologie sidewall hrany je odolná a hrany tolik netrpí. Mezi hlavní výhody sidewallu patří zvýšená odolnost vůči nárazům a dobrá opravitelnost při poškození.

Double sidewall složený ze dvou částí – vrchní ABS sidewall maximalizuje přenos síly a energie do hrany snowboardu, spodní část z pružnějšího materiálu ideálně pohlcuje vibrace a dopady. Design sidewallu je doplněn potiskem.

Poctivé dřevěné topolové a bukové jádro od špice až po patu (tip to tail). Jádro vyrobené klasickou technologií z přísně vybraného lehkého topolového a bukvého dřeva pro správnou pružnost a tvrdost. Dřevo je opravdu použito od špičky prkna až po patu a ne jako u levnějších prken, jen ve středu snowboardu a zbytek je vyplněný PU pěnou. Jádro z topolového a bukového dřeva je opravdu jedno z nejlehčích a nejcitlivějších.

Poctivé dřevěné topolové jádro od špice až po patu (tip to tail). Jádro vyrobené klasickou technologií z přísně vybraného lehkého topolového dřeva, správně pružné a tvrdé. Dřevo je opravdu použito od špičky prkna až po patu a ne jako u levnějších prken, jen ve středu snowboardu a zbytek je vyplněný PU pěnou.

Synth Wood Core je dřevěné jádro kombinovavé s polyuretanovými vlákny. Toto jádro dokonale kombinuje trvalou odolnost s možností zachovat přužnou chrakteristiku prkna. Materiál je tak velmi odolný a přitom stále ještě pružný.

Coflex Core je základní řada konstrukce jádra Flow snowboardů. Jádro je tvořeno kombinací high-tech materiálů a ručně vyráběných dřevěných vláken. Neuvěřitelně lehké exotické dřevo je vlisováno pod vysokým tlakem spolu s kompozitními vlákny. Tento proces přináší přednosti celodřevěné konstrukce s neuvěřitelně tlumící schopností vložených kompozitních materiálů.

Trueflex Core je dřevěná konstrukce jádra Flow. Využívá nejvyšší možný poměr síly oproti co možná nejlehčí hmotnosti. Jádro je vyvinuto pro maximální citlivost a pevnost. Celodřevěné jádro je vyrobeno z kanadské osiky /aspenu/ se strategicky umístěnými topolovými lamináty uprostřed snowboardu pro zvýšení pevnosti. Jádro je vyvinuto pro měkčí jízdu a zároveň tak, aby poskytovalo celkovou pevnost. Každé TruFlex jádro charekterizuje jeho pevnost, ale zároveň nízká hmotnost, což umožňuje skvělou ovladatelnost v každém terénu.

Reflex Core je nejvyšší z řady konstrukcí jader Flow snowboardů a zároveň nejlehčí. Využívá nejvyšší možný poměr síly oproti co možná nejlehčí hmotnosti. Jádro je vyvinuto pro maximální citlivost a pevnost. Celodřevěné jádro je vyrobeno z kanadské osiky /aspenu/ se strategicky umístěnými topolovými lamináty uprostřed snowboardu pro zvýšení pevnosti.

Whiskey Royale je high-tech technologie konstrukce desky. Technologie využívá k přenosu síly vyztužené „energy" destičky na místech, kde je na prkno díky vázání největší tlak. Tento tlak je tedy největší v oblasti paty a prstů. Výsledkem je rychlá a snadná otáčivost prkna a zvyšený přenos energie z nohy. Díky konstrukci má prkno znatelně lepší držení hrany ve stopě na sjezdovce i ve volném terénu.

laminace

Biaxiální laminace ze sklolaminátových podélných vláken kolmo orientovaných pro menší torzní i celkovou tuhost snowboardu. Jednotlivá vlákna jsou na sebe vzájemně kolmá a svírají úhel 90°. Biaxiální laminace dovoluje měkký krut, dobrý pocit z jízdy a držení hrany.

Biaxiální laminace ze sklolaminátových podélných vláken je doplněna karbonovými vlákny pro maximální zvýšení pružnosti. Jednotlivá vlákna jsou na sebe vzájemně kolmá a svírají úhel 90°. Tímto kladením vlákna je dosaženo menší torzní i celkové tuhosti snowboardu. Biaxiální laminace dovoluje měkký krut, dobrý pocit z jízdy a držení hrany.

Triaxiální laminace výroby prkna se skládá z úhlové orientace sklolaminátových vláken. Tato technologie skládání vláken umocňuje citlivost a stabilitu snowboardu a zvětšuje dosah tlaku plochy vázání na snowboard. Pětačtyřicetistupňová orientace vláken zvyšuje torzní tuhost (tuhost ve zkrutu prkna). Skelná tkanina má kratší vlákna slisovanými do jakési rohože. Používá se při výrobě dražších prken.

Light Quadrax - kvadraxiální laminace - je nejnovější technologie čtvero křížení vláken s přídavkem karbonu. Laminace je tvořena 4 druhy vrstev. Tyto vrstvy jsou navzájem pootočeny o 0/+30/-30/90 stupňů. Do klasických vrstev je také přidáno celkem 20 dlouhých vláken z karbonu. Deska dostává neuvěřitelnou schopnost citlivě reagovat na veškeré podněty.

tvar vykrojení

Tvar vykrojení Radial Sidecut je jednoduché s hlubším poloměrovým vykrojením. Kruhový tvar vykrojení kombinuje ideální pohyblivost a pružnost pohybu i pro jízdu na zadní nohu (switch).

Tvar vykrojení Elliptical Sidecut s mělčím eliptickým vykrojením. Eliptický tvar vykrojení je vhodný pro zkušenější jezdce.

Twin Shape je symetrický tvar prkna, který má patku i špičku naprosto shodnou. Tvar i délka desky je stejná na obou koncích a není žádný rozdíl pokud jezdec jede normálně nebo na switch. Prkno se hodí jak pro freestyle, skoky a přejíždění překážek tak pro univerzální jízdu.

Directional Shape je tvar prkna, který má prodlouženou a rozšířenou špičku. Tvar desky je velmi univerzální a hodí se jak do hlubokého sněhu tak i pro jízdu na upravené sjezdovce. Prkno pro allround (allterain). Tento tvar je nejvíce rozšířený a používá se u většiny snowboardů v levnější a střední třídě.

Long Directional Shape je výrazně asymetrický tvar prkna, který má špičku výrazně prodlouženou a rozšířenou. Tvar se výborně hodí pro jízdu volným terénem a pro jízdu v hlubokém prašanu.

vázání

Názorná ukázka jednoduchého a rychlého nasazení vázání Flow:

boty

Pull´n Lock je systém se speciálním utahovacím systémem. Zapínání je řešeno klasickými tkaničkami, které se zaklesnou do speciálních zámkových oček. Tyto speciálně tvarované očka pro tkaničky jsou kónicky zúžené a tkanička se tak do nich zasekne a drží. Takto utažená bota vydrží po celou dobu ježdění pevně utažená a nepovoluje se.

BOA je systém se speciálním utahovacím kolečkem. Zapínání je řešeno namísto klasickými tkaničkami speciálním navíjecím kolečkem, kterým se utahuje tenké lanko protažené očkami v botě. Takto utažená bota vydrží po celou dobu ježdění pevně utažená a nepovoluje se. Navíc se na lanko nechytá sníh a boty tak do sebe nenatahují nepříjemnou vlhkost od tkaniček. Zároveň nemusíte řešit co se zbývajícími konci tkaniček, které tak často překážejí.

530 503 100 po–pá 8:00–16:30 | info@sportobchod.cz

přihlaste se Košík: 0 Kč