Technické parametry squashové rakety

Každá squashová raketa má několik technických parametrů, podle kterých je více, či méně vhodná pro určité výkonnostní kategorie squashových hráčů a hráček. Tyto údaje ovlivňují hratelnost, celkový komfort při hře a tím pádem i konečný výsledek. 

U squashových raket rozlišujeme následující parametry: 

Vyvážení rakety - udává se v milimetrech

Raketa může být vyvážena směrem do hlavy, na střed anebo do ruky. Obecně je vyvážení do hlavy důležité pro zesílení úderu. Vyvážení do ruky přidává na citu a lépe se tak kontroluje umístění míče. Doporučujeme především pro mírně pokročilejší hráče..

Vyvážení do hlavy pomáhá zesílit úder, není třeba velký švih a doporučujeme pro pokročilé hráče.

Jak se měří vyvážení

Vyvážení je měřeno od konce rukojeti směrem do hlavy rakety. Vyvážení si u každé rakety přeměřujeme sami a raketa je vyvažována vždy včetně výpletu a omotávky!

Označení vyvážení Vyvážení v mm
do hlavy více než 365 mm
na střed 356 - 365 mm
do ruky méně než 356 mm

Hmotnost rakety - udáváme v gramech včetně výpletu

Hmotnost squashových raket se pohybuje od 145 g až po 240 g a je vždy ovlivněna materiálovým složením. Rakety s hmotností nad 180 g jsou většinou vyrobeny z hliníku či kompozitového materiálu, lehčí rakety pak z různých stupňů grafitu.

Lehké rakety vynikají výbornou ovladatelností a ideální kontrolou. Těžší rakety (více než 200 g) doporučujem pouze pro rekreační squash, případně pro úplně začátky a jejich jedinou výhodou jsou nízké nároky na dlouhý švih hráče.

Označení hmotnosti Hmotnost rakety v g
lehká méně než 156 g
středně těžká 156 - 180 g
těžká více než 180 g

Velikost hlavy - udává se v cm2 nebo in2

Ve squashi není velikost hlavy tak důležitá jako tomu je v tenise. Vellikost hlavy u squashových raket se pohybuje v rozmezí 450 – 510 cm2, kdy naprostá většina raket má velikost hlavy 500 cm2.

Větší hlava znamená, větší plochu pro ideální zasažení míče, čili velkou výhodu pro začínající hráče. Díky zvětšené hlavě Vám raketa pomůže míček razantněji odpálit. Na druhou stranu raketa s menší hlavou je přesnější, rychlejší a vyžaduje již značnou dávku squashového umění. 

Provedení rámu

Rám squashových raket se vyrábí ve dvou základních provedeních – s krčkem či bez krčku (tzv. monoshaft).

Monoshaft má oproti rámu s krčkem výhodu hlavně pro útočné hráče. Díky delším podélným strunám má raketa větší „trampolínový efekt“, což laicky řečeno znamená, že se delší struna více natáhne a následně při "smrštění" vydá větší zpětný ráz, jehož výsledkem je velmi razantní úder.

 

« Zpět na hlavní stránku squashové poradny

 

Poradíme ti

contact Denisa Daňkováexpert sekce

530 503 100 Po-Pá, 8-16 h | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}