Základní informace k batohům

Nosný systém

Nezbytným kritériem při výběru je volba nosné konstrukce. Vícedenní batohy ji mají vně (naše dnes již mizející krosny) anebo uvnitř (většina batohů v obchodech). Nosný systém rozhoduje o tom, jak vám "batůžek" na záda sedne. Konstrukci tvoří lišty tvaru X, T, II, nebo jen I z duralu či z jiné slitiny, které někteří výrobci doplňují ještě pružnou deskovou výztuhou z plastu. Nosný systém je zpravidla na těchto batozích posuvný a je třeba si ho nastavit podle délky zad.
Největší zatížení unese člověk na bedrech. Bederní pás proto musí dosahovat patřičné tuhosti a pevnosti a měl by nás obepínat ze všech stran a přitom rovnoměrně. Možnost dotahování a stabilizace polstrovaného pásu je neodmyslitelná. Je to hodně požadavků, ale jejich splnění znamená vysoký komfort nošení. Ramena zatěžují u kvalitních batohů anatomicky tvarované polstrované pevné popruhy s dotahy, k roznesení váhy dobře přispívá i pružný hrudní dotah s přezkou.
Moderní nosné systémy řeší i otázku odvětrávání zad. Kdo by neznal ošklivě propocená záda, které vám tak rád čerstvý větřík ofoukne. Kanály, které oddělují jednotlivé součásti zádového systému, dokáží záda alespoň zčásti odvětrat. Používané svrchní materiály
nbsp; Na batohy se používá nejvíce texturovaná tkanina se zátěrem na bázi PU (polyurethan) - např. Plastex, Cordura, Trecor, Cortex ad. Horní vlákna texturovaných tkanin jsou spojena horkovzdušně v silnější a odolnější a tak chrání druhou spodní vrstvu před oděrem a dalším mechanickým poškozením. 

Krosny

Krosna, která má nosnou konstrukci vně, je pro nošení velkých a těžkých nákladů nejvhodnější. A moderní krosny to dokazují. Výborně rozkládají zatížení a srovnávají těžiště i účinně odvětrávají záda. Ovšem menší stabilita a těžkopádnost krosen, zvlášť pro dopravu (ve vlaku je vám ulička úzká, řidič autobusu vás proklíná), zapříčiňuje jejich menší použití a proto se s nimi v obchodech moc nesetkáte.

Batohy s konstrukcí

Drtivá většina všech trekkingových nebo expedičních batohů, které vidíte na našem trhu, jsou batohy s vnitřní nosnou konstrukcí. Ta snižuje vzdálenost těžišť turisty a batohu a ten vás netáhne tak zpátky. To natolik zlepšuje použití batohů, že nebudete mít ani v obtížném terénu problém s rovnováhou.
  Mezi další faktory výběru patří možnost plnění batohu. U čelního plnění budete mít vše pod kontrolou. Po odepnutí čelní části se vám otevře celý prostor batohu. Zipy, které drží celé čelo musí mít ovšem bezpodmínečně pojistky s přezkou a měly by být dobře zakryté. Trpí také hodně přeplněním objemu. S vlhkostí bývají problémy zejména při otevírání v lijáku. Na druhou stranu existují batohy, které mají vstupní otvor shora, tzn. horní plnění. Používanější je takový batoh s horní i dolní komorou (tzv. dvoukomorový), ale existuje i jednokomorový. Do dolní komory se dostanete zakrytým čelním zipem. Tato část batohu bývá přímo určená na spacák. Od horní bývá oddělená přepážkou na zip či stahováním. Výhodou tohoto způsobu je variabilita objemu dosažená posuvným (odstranitelným) horním víkem s kapsami a rozdělením na komory. Opakem bývá někdy nepřehlednost. Časem však přijdete na fígle, jak se dostat do dolní části horní komory přes dolní, což jde velmi lehce u komor oddělených stahováním.
  Pokud jste na rozpacích, jsou na trhu dostupné i kombinované systémy batohů, které spojují výhody obou možností plnění. Pozor však na zpracování, někteří výrobci spojili i nevýhody systémů.
  Krokem dopředu je i dělitelnost batohů, z velkého si sundáte malý určený do města. Takové "klíště" oceníte, když velký necháte v úschovně, nebo jen v autě a vyrazíte na nákup nebo za památkami.

Funkční detaily

Ty nepodceňujte, rozhodují o kvalitách batohu a vaší plné (ne)spokojenosti. U batohu si všimněte, zda má zdvojené zavírání, můžete-li ještě použít jiné, pokud jedno na batohu selže (např.: zip + přezky). Zipy mají být mohutnější, značkové (např. YKK) a vynikající na nich jsou krátké šňůrky, které oceníte při otevírání zejména v zimě. Důležité jsou přezky. Na bederním pásu je mohutná a pevná, ale snadno ovladatelná. Na prsou v hrudním dotahu popruhů by měla mít gumové zakončení pro snadné dýchání a ty, které drží ramenní popruhy nikdy nesmí prokluzovat. Je dobré si vzít pokud děláte expediční akci nějaké náhradní. Na batohu je třeba mít i kompresní popruhy, dají se jimi výrazně snížit objemy a stabilizovat tak batoh na zádech.

Materiály a promokavost

Použité materiály rozhodují nejen o vzhledu, ale především o životnosti, hmotnosti a ceně batohů. Ty nejodolnější dnes zajišťují batohům takřka nesmrtelnost a poskytované záruční doby jsou mnohaleté. Za velice příznivé ceny se pak dají pořídit batohy „na jedno použití“. Laik je schopen rozpoznat nekvalitní šití, ale v otázce nití, tkanin a plastových doplňků se musí spolehnout na serióznost firmy. Pokud nemáme speciální nároky (jeskyňáři, vodáci…), nevyžadujme naprostou nepromokavost batohu. Vybavme se pláštěnkou s „hrbem“, která schová nás i batoh, nebo si pořiďme nepromokavý obal na batoh. Existují však i speciální nepromokavé svařované batohy.

Pitné batohy

mnoho batohů je opatřeno výbavou pro hydratační systém. Obnáší to jednu přepážku v komoře, otvůrek pro vyvedení hadičky a klips na NP. Zakoupit se dají přímo „pitné batohy“, které již mají vložený plastový vak na vodu (či jinou tekutinu) a hadička na NP je zakončena samouzavíracím náústkem (teče jen po stisknutí zuby). Nevýhodou je to, že rezervoár na tekutinu je potřeba stále přepečlivě vymývat a vysušovat, jinak rychle „zasmrádne“. Praktickou alternativou pak mohou být lahve v některé z kapes, opatřené uzávěrem s hadičkou.

Co se dá ještě na batohu najít nebo vidět

Určitě jste na batozích viděli různé přídavné nebo i napevno udělané kapsičky, na trek se hodí náramně, hned je všechno po ruce. Mapa, foťák, hůlky, brýle, láhev s pitím…
Do batohu si můžete zasunout i camel back. Tenhle vynález nám umožňuje pít za chůze. Z vaku pak vede hadička až k nenasytným ústům.
Výrobci přišli i s pláštěnkou přímo "implantovanou" na batohu. Dobře ochrání vaše svršky uvnitř před promočením. Na batohu můžete ocenit i síťky nebo pružné tkaničky, pod které si můžete odložit třeba svetr.
Na náročnější aktivity horolezců jsou na batohu přidělaná oka na cepín, na víku bývají úchyty na mačky a přilbu, na čelní straně batohu najdeme i systém k uchycení sněžnic nebo kapsu na lano.
Pro skialpinisty bývají z boku udělané kapsy (s otvorem na odtálý sníh) a popruhy na uchycení lyží. Zkrátka, každý výrobce přichází s více či méně úspěšnými vylepšeními klasické konstrukce, které doladí batoh podle vašich přání ať jedete kamkoliv.

530 503 100 infolinka po - pá 8:00 - 16:30

přihlaste se Košík: 0 Kč