Jak vybrat cyklo tretry


10 minut čtení

Tápete při výběru cyklistických treter? Poradíme vám, který typ nejlépe obstojí při výkonnostní silniční cyklistice, se kterými můžete brázdit horské terény a ve kterých bez problémů zvládnete i kratší túru. Je na čase vyměnit tenisky za boty na kolo, se kterými vám budou ujeté kilometry naskakovat závratnou rychlostí.

Podle kterého parametru se chcete při výběru cyklistických treter řídit?Jak vybrat cyklistické tretry

Proč potřebuji cyklo tretry?

Je to jednoduché - se speciální cyklistickou obuví, kterou nacvaknete do nášlapných pedálů, zvládnete delší vzdálenosti mnohem rychleji a s vynaložením menší síly. Zkrátka se při jízdě na kole tolik nenadřete.

Díky nášlapnému mechanismu bude vaše noha pevně spojena s pedálem, což vám kromě lepšího záběru při šlapání přinese i větší stabilitu chodidla. Při jízdě z příkrého kopce, v prudkých zatáčkách nebo za deště se navíc nemusíte obávat toho, že by se vám noha z pedálu smekla, což je jeden z častých důvodů nepěkných pádů.

Cyklo tretry kromě toho mají ještě další významné plus – pokud se rozhodnete pro jejich koupi, vaše svaly a klouby vám navíc budou neskonale vděčné. S nohou pevně fixovanou k pedálu se vám totiž nemůže stát, že byste se při šlapání opřeli do pedálů středem chodidla, nebo dokonce patou. Tretry udrží vaši nohu ve správné a přirozené pozici a vy se tak jednoduše vyhnete přetěžování vašeho těla.

Na co si dát na začátku pozor?

Pokud s tretrami a nášlapným systémem teprve začínáte, s botami uchycenými do pedálů se vám může stát, že ztratíte rovnováhu při dobržďování nebo při zastavení třeba na semaforech. Takové pády bývají spíš úsměvné, ale také dost nepříjemné.

Vysmeknutí boty z nášlapných pedálů v kritické chvíli je proto dobré před samotnou jízdou natrénovat, třeba když jste opření o zeď nebo sloup. Stačí si osvojit jednoduchý pohyb, tlak paty směrem od kola, který vám pomůže nohu kdykoliv uvolnit a můžete směle vyrazit na cestu.

Pokud si jednou na výhodu nášlapných pedálů zvyknete, garantujeme vám, že cyklistický výlet bez nich už si nebudete umět představit.

Jaký typ cyklo treter se pro mě nejlépe hodí?

Nejdůležitější při nákupu cyklistické obuvi je správně vyhodnotit, jaký typ bude nejlépe vyhovovat stylu jízdy nejen vašemu, ale třeba i blízkých, kamarádů nebo partnerovi či partnerce – prostě těch, se kterými budete cyklovýlety podnikat.

Dáváte přednost silniční cyklistice a prioritou je pro vás maximální rychlost, dojezd a výkon? Jste majitelem horského kola a potřebujete boty na kolo do extrémních podmínek, které vás ochrání před větvemi a kameny? Nebo jako příznivci rekreační cyklistiky nejlépe oceníte cyklo tretry, se kterými zvládnete i pěší chůzi při objevování památek a poslouží jako pevné boty do přírody?

Vybírat můžete ze tří základních typů cyklistických treter:

Silniční tretrySilniční tretry

Silniční tretry vám umožní překonávat velmi dlouhé vzdálenosti s maximální efektivitou. Může za to zejména extrémně tuhá podrážka, díky které se energie z vašich nohou a chodidel při šlapání co nejefektivněji přenáší na pedál kola.

  • Tuhá podrážka
  • Nízká hmotnost
  • Efektivní přenos energie

Podrážka, která také zaručuje stabilitu vašeho chodidla, je u nejkvalitnějších modelů pro profesionály vyrobena z oblíbeného karbonu, který v sobě spojuje tuhost a nízkou hmotnost, což jsou pro silniční tretry ty nejvíce žádané vlastnosti.

Tretry určené pro výkonnostní jízdu mají nahusto umístěné větrací otvory, které vaši nohu udrží i při podávání maximálních výkonů v suchu a pohodlí. Nezapomeňte ale, že v těchto cyklo tretrách s tuhou podrážkou pěšky daleko nedojdete.

Vyberte si silniční tretry z naší nabídky »

 

MTB tretryMTB tretry

Tretry, které ocení příznivci horských kol, mají odolný svršek a hrubou terénní podrážku. Jsou připraveny na to, že v určitých částech vaší cesty je potřeba sesednout a překonat nějaký extrémně náročný úsek po svých.

  • Odolný svršek a hrubá podrážka
  • Možnost instalace kolíků proti uklouznutí
  • Zpevněná špička

Některé modely mají v přední části otvory na instalaci kolíků, které vás nenechají uklouznout ani v tom nejbahnitějším terénu. Nepředvídatelným přírodním podmínkám se přizpůsobil i svršek boty, který díky celkovému vyztužení a zpevněné špičce ochrání nohu před případnými srážkami s kmeny stromů, větvemi nebo kameny.

MTB tretry bez větších úhon vydrží i setkání s vlhkostí a bahnem. Dají se použít i pro jízdu na silničce.

Vyberte si MTB tretry z naší nabídky »

 

Cykloturistické tretryCykloturistické tretry

Pokud jste rekreační cyklisté a ježdění na kole rádi spojíte i s výlety po památkách nebo pěšími túrami, pak pro vás budou skvělou volbou boty na kolo.

Přináší všechny výhody nášlapného mechanismu s jeho účinným přenosem energie při šlapání, ale na rozdíl od předchozích dvou typů treter mají měkčí a ohebnější podrážku, která je vyztužená pouze v oblasti zámků pro nášlapy.

  • Měkká a ohebná podrážka
  • Širší bota pro větší pohodlí
  • Vhodná i pro chůzi

Vzhledově jsou tyto cyklistické tretry skoro nerozeznatelné od běžné outdoorové obuvi a často bývají vybaveny i vibramovou podrážkou. Díky hluboce zapuštěným zámkům pro nášlapy v nich pohodlně ujdete i delší vzdálenosti a navíc bez typického klapání.

Měkčí podrážka a celkově širší tvar boty si ale vybírají svou daň v oblasti přenosu síly při šlapání, která je nesrovnatelná se silničními nebo MTB tretrami.

Velikost – Jak zvolit tu správnou?

Aby cyklo tretry co nejlépe plnily svůj účel, je nutné pečlivě vybrat velikost. Chodidlo musí být v botě pevně zafixováno a při pohybu paty nahoru se tretra nikdy nesmí vyzouvat. Připravili byste se tak o jeden ze zásadních efektů nášlapných pedálů, tedy že zabíráte, i když šlapete směrem vzhůru.

Kromě toho je ale potřeba myslet i na to, že nohy uzavřené v pevné botě při sportovní aktivitě za nějakou dobu natékají. Proto by v rekreačních tretrách měl vždy zůstávat 0,5 až 1 centimetr volný. Naopak u závodních treter je žádoucí, aby padly přímo na nohu a volný prostor byl co nejmenší. Pokud si chcete ověřit velikosti treter, následujte do velikostních tabulek.

Pro mírnou korekci velikosti a větší pohodlí vašich treter pak můžete zvolit vhodné sportovní vložky do bot. Ideální je přijít si vybraný model vyzkoušet na některou z našich prodejen v Praze nebo v Brně. Stačí si při objednávce ve způsobu dopravy zvolit Osobní odběr. A pokud se s velikostí netrefíte, nic se neděje - do 14 dnů od nákupu můžete zboží bez problémů vrátit.

Systémy zapínání aneb Jen vhodně utažená tretra funguje, jak má

Pevné uchycení boty v tretrách je klíčové pro přenos energie z nohou do pedálů kola při šlapání. Při nákupu cyklistických bot byste se tedy na způsob zapínání a utahování svého vybraného modelu měli obzvlášť zaměřit.

  • Silniční tretry – dva pásky na suchý zip doplněné plastovou přezkou nebo systémem utahování BOA
  • MTB tretry – zapínání na suché zipy nebo v kombinaci s odolnou plastovou přezkou
  • Cykloturistické tretry – klasické tkaničky doplněné páskem na suchý zip přes nárt nebo rychlošněrovací tkaničky

BOA systém zapínání nemá mezi systémy rychlého utahování bot konkurenci. Bota se utahuje pomocí kolečka, na které se při otáčení navíjí ocelové lanko. Na rozdíl od jiných druhů zapínání BOA systém utahuje botu vždy rovnoměrně, během jízdy se vám bota nikdy nerozváže a při povolení nebudou překážet volné pásky ani tkaničky. BOA systém navíc odolává vlhkosti a špíně a dovolí vám přesně si nastavit i ty nejjemnější rozdíly pro dokonalé obutí.

Kompatibilita treter s nášlapnými pedály

Kufry u treter

Do připravených otvorů na podrážce treter se montuje tzv. kufr, což je speciální zarážka, která drží botu pevně uchycenou k pedálu. Kufr se neprodává společně s cyklo tretrami, ale je vždy součástí balení nášlapných pedálů.

Při koupi cyklistických treter je proto velmi důležité ujistit se, aby vybraný model treter pasoval k vašemu typu nášlapných pedálů, tedy aby do otvorů na podrážce bylo možné úspěšně přimontovat kufr. Systém nášlapných pedálů totiž není jen jeden, jejich výrobě se věnuje několik firem, pokud máte cyklo tretry a pedály od různých výrobců, může se stát, že budou vzájemně nekompatibilní.

U většiny MTB a cykloturistických treter problém s kompatibilitou v podstatě odpadá – převážná část z nich je totiž připravena na montáž standardního dvouděrového systému SPD (Shimano Pedaling Dynamics), který je obecně nejrozšířenějším nášlapným systémem od japonské firmy Shimano.

O něco složitější to může být u silničních treter. Některé modely jsou připraveny pro montáž klasického dvouděrového systému SPD, ale u vyšších modelů výrobci preferují systém tříděrový (např. SPD-SL od Shimano, nebo tretry od firmy Look, Speedplay či Time).