Slovník pojmů - a

 • Antarktický plankton

  Známý též jako Krill, patří mezi největší biomasu na světě vyskytující se v mořích a oceánech. Jedná se o druh kůrovce, který je považován za jeden z největších zdrojů planktonu na světě, a také o doplněk lidské stravy budoucnosti. Nabízí totiž důležitý zdroj esenciálních mastných kyselin, které jsou založeny na mořské bázi.

 • aut

  hra mimo hrací plochu vymezená plnou čárou nebo mantinelem

 • Antioxidanty

  Jsou látky, které jsou schopné kompenzovat škodlivé účinky v organismu. Organismus je schopný si antioxidanty vytvářet sám, ovšem s postupujícím věkem tato schopnost klesá. Je tedy nutné zabezpečit tělu přísun antioxidantů. V případě, že v těle nebude dostatečné množství antioxidační látek a naruší se rovnováha těla, dochází k předčasnému stárnutí, ale hlavně se také zvyšuje riziko vzniku nemocí. Ve stravě antioxidanty najdeme například v ovoci a zelenině. Významným zdrojem jsou pomeranče, červená paprika nebo rajčata.

 • AAKG

  Argin alfa-ketoglutarát, který se v tomto produktu nachází, je vázaný s aminokyselinou a kyselinou-ketoglutarátovou, které mají zásadní funkci při metabolickém procesu aminokyselin. AAKG zvyšuje prokrvení, čímž pomáhá snadnějšímu přesunu důležitých živin, glukózy a v neposlední řadě také dusíku do namáhaných svalů. Arginin, který je v AAKG obsažen, je jedinou primární stavební složkou nitrogen-monoxidu, který vyvolává efekt prokrvení. Kulturisti ho využívají zejména k efektu „napumpování“, tvrdnutí a zvětšování svalové hmoty, zvyšuje také její výdrž i bílkovinnou syntézu. - argin alfa-ketoglutarát, který se v tomto produktu nachází, je vázaný s aminokyselinou a kyselinou-ketoglutarátovou, které mají zásadní funkci při metabolickém procesu aminokyselin. AAKG zvyšuje prokrvení, čímž pomáhá snadnějšímu přesunu důležitých živin, glukózy a v neposlední řadě také dusíku do namáhaných svalů. Arginin, který je v AAKG obsažen, je jedinou primární stavební složkou nitrogen-monoxidu, který vyvolává efekt prokrvení. Kulturisti ho využívají zejména k efektu „napumpování“, tvrdnutí a zvětšování svalové hmoty, zvyšuje také její výdrž i bílkovinnou syntézu.

 • Arašídové máslo

  Je ultra čistý druh másla s vysokým obsahem bílkovin. Navíc obsahuje unikátní přírodní ingredience, které z másla dělají skutečně degustační požitek. Zároveň je zdrojem bílkoviny a také vlákniny, má luxusní hladkou texturu a nižší obsah tuku.

 • ATP (adenosin trifosfát)

  Je univerzální energetický faktor, který umožňuje v těle svalovou kontrakci. Na adenosin trifosfát je převedeno velké procento zisku energie z cukrů, tuků a bílkovin. Jeho množství ve svalech má své hranice, pokud by nedošlo k jeho opětovnému doplnění, vydržel by ve svalu něco mezi 1 – 3 sekundami. Vzniká však i štěpením.

 • artritida

  <p>Jde o zánětlivé onemocnění, které způsobuje porucha imunitního systému a tím vzniká zánět kloubů. Příčinou vzniku nemoci bývá nejčastěji genetika a době propuknutí přispívá také kouření. Artritida se projevuje bolestí kloubů v klidovém režimu, oteklými klouby a výjimkou nejsou ani doprovodné jevy jako je vysoká teplota, různé záněty, vysoká únava aj.</p><p>Nemoc většinou začíná u prstů rukou či nohou a v zápěstí. Nejčastějšími postiženými jsou lidé okolo 30-50 let. Léčba se řeší pomocí různých protizánětlivých léků a také rehabilitací. Důležitá je také následná prevence v podobě různých doporučených cvičení od lékaře, dodržování přiměřené hmotnosti a zdravý životní styl.</p>

 • Arginin (L-arginine)

  Arginin je jednou z velmi důležitých aminokyselin nacházejících se v těle. L-Arginine je využíván k tvorbě oxidu dusnatého (<a href="/slovnik-pojmu/no-nitric-oxide-oxid-dusnaty-s4036.htm">NO</a>), který se podílí na vazodilatace cév (rozšíření, lepší prokrvení). Arginin je velmi vhodné užívat společně s <a href="/slovnik-pojmu/kreatin-creatin-s3991.htm">kreatinem</a>. Arginin alfa-ketoglutarát - (<a href="/slovnik-pojmu/aakg-s3995.htm">A-AKG</a>) je solí tvořenou kombinováním dvou molekul - aminokyseliny arginin a molekuly alfa-ketoglutarátu. V současnosti je využíván kulturisty a dalšími sportovci k navýšení produkce oxidu dusnatého, který přímo ovlivňuje svalovou pumpu.

 • Alanin

  Patří mezi základní aminokyseliny. Je důležitý pro využití glukózy a její přeměnu v energii.

 • Anabolizéry

  Jsou stimulanty, které umožňují intenzivnější výkon při tréninku a lepší nabuzení před tréninkem. V současné době jsou nejznámějšími anabolizéry na českém trhu Tribulus, Nitrix, HMB a další spektrum směsí, které je obsahují.

 • Anabolický stav

  Je ideální stav těla díky tréninku, kvalitní výživě a odpočinku. Takový stav vede k tvorbě kvalitní svalové hmoty. Anabolický stav nastává zejména po tréninku.

 • Aminokyseliny

  Jsou základní stavební kameny bílkovin. Tělo si není schopno vytvořit všechny aminokyseliny, a člověk je musí proto získat ze stravy, nebo výživových doplňků. Obecně je dělíme na neesenciální (při jejich nedostatku si je umí tělo vyrobit z jiných aminokyselin) a esenciální (nezbytné pro tělo). Aminokyseliny zajišťují rychlejší regeneraci, zvyšují energii a zlepšují výkon.

 • Amyláza

  Je enzym, který zajišťuje štěpení škrobu na jednodušší sacharidy. Amyláza přispívá ke správnému fungování zažívacího systému.

530 503 100 Po-Pá, 8-16 h | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}