Slovník pojmů - n

 • nestabilita kolenní čéšky

  <p>Nestabilita čéšky ve skloubení s kostí stehenní je většinou spojená s vrozenou asymetrií čéšky. Projevuje se tendencí čéšky vyskakovat na zevní stranu. Tento stav vede k opotřebovávání chrupavky, což se následně projeví bolestmi v tomto kloubu. Tato situace v naprosté většině případů vyžaduje operaci.</p><p>Do problémů s kolenní čéškou se mohou sportovci dostat i díky zranění kolene. Zde však problém nemusí řešit operativní zákrok, ale stačí důkladná fixace pomocí ortéz na koleno.</p>

 • nestabilita bederní páteře

  <p>Bederní páteř je nejzatíženější část páteře. Co se pohyblivosti týče, je druhá po krční páteři a spolu s pánví a křížem je to jedna z nejvíce namáhaných částí těla. Z toho plyne i její časté poškození s vedlejšími důsledky na vnitřní orgány a na fyziologii dolní části těla. Nestabilita páteře se projevuje ve 3 hlavních skupinách případů. Zatuhnutí hlubokých zádových svalů okolo páteře, ke kterým dochází při špatném držení těla, při nadměrné práci či při vadných pohybových návycích.</p><p>Druhou skupinou jsou problémy s meziobratlovými ploténkami a třetí skupinu tvoří problémy obratlů či kloubů. Léčba je velmi individuální a liší se u krátkodobých i dlouhodobých problémů. U krátkodobých se preferuje odpočinek, rehabilitace či posílení svalů. U dlouhodobých pak různé pobyty v lázních, užívání léků a mastí proti bolesti – u vážnějších případů je pak vyžadován i operační zákrok.</p>

 • nýmand - nula - niemand

  Výraz pro hráče, který dosud není tolik známý a se svou skrytou historií je spíše překvapením sportovního utkání. Pro některé protihráče také jako "nula".Slovo pochází z němčiny a znamená "nikdo".

 • Niacin (vitamín B3)

  Patří do skupiny vitamínů B a je důležitý k uvolňování energie ze sacharidů. Je důležitý pro zdravou kůži, správnou funkci nervového systému a zažívacího traktu. Zmírňuje stavy úzkostí, nespavost a deprese.

 • Nasycené mastné kyseliny

  Jsou tuky, které najdeme převážně v potravinách živočišného původu, například v mase, uzeninách, másle, mléčných výrobcích, cukrovinkách, sušenkách. Zvyšují hladinu cholesterolu. Jsou často označované jako špatné, nezdravé tuky.

 • Nenasycené mastné kyseliny

  Jsou zdravé tuky, které patří mezi základní složky potravy. Čerpáme z nich důležité zdroje energie pro naše tělo.

 • nestabilita kotníku

  Nejčastějším typem tohoto poranění je poškození zevních vazů v kotníku. To vede k bolestem kloubu a opotřebení kloubních chrupavek. Velmi často se toto poranění řeší operativně - není však výjimkou pouhá rehabilitace a následná dlouhodobá fixace poraněného místa.

 • NO (Nitric Oxide, oxid dusnatý)

  Je oxid dusíku, který zlepšuje oběh krve v celém těle. Nitric oxide rozšiřuje cévy a pomáhá při transportu živin do svalů a naopak odvodu odpadních látek z těla ven. Nitric Oxide se často používá jako „nakopávač“, tedy anabolizér v kulturistice a fitness, slouží také jako účinná prevence proti kardiovaskulárním chorobám.

530 503 100 Po-Pá, 8-16 h | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}