Jak správně vybrat chrániče holení


2 minut čtení

Bezpečnost na prvním místě od amatérských až po profesionální soutěže. Pokud to myslíte s fotbalem jen trochu vážně, je pro vás pořízení správných ochranných pomůcek nezbytností.

Proč potřebujeme chrániče holení

Holenní kost leží přímo pod kůží a není chráněna okolními svaly, jako jsou ostatní kosti. Je proto náchylnější ke zranění. Takové zranění je navíc velice bolestivé, protože povrch kosti je bohatě pokryt nervovými zakončeními.

Poraďte se s velikostní tabulkou chráničů a ověřte si, která velikost vám nebude klouzat z nohou.

Z čeho jsou chrániče vyrobeny

Moderní chrániče se vyrábějí z široké palety syntetických materiálů:

  • Skelné vlákno – lehký, ale tuhý a pevný materiál, který zaručuje výbornou ochranu.
  • Pěnová guma – další lehký materiál, který se navíc dá tvarovat. Nenabízí však takovou úroveň ochrany, jako skelné vlákno.
  • Polyuretan (PU) – asi nejpoužívanější materiál, ne tak lehký, ovšem s téměř dokonalými tlumícími vlastnostmi.
  • Plast – levný materiál s horšími ochrannými vlastnostmi.
  • EVA pěna – používá se jako výstelka chráničů. Velmi univerzální materiál.

Různé modely chráničů podle pozice na hřišti

Brankáři potřebují spíš lehčí chrániče, protože v podstatě nejsou zapojeni do klasického zápolení o míč. Jsou pro ně, ale vhodné chrániče kotníku.

Obránci by měli nosit chrániče co nejmasivnější, i s chráničem kotníku. Jsou totiž nejvíce zapojeni do obehrávání a bojů a míč. Středopolaři by také měli mít adekvátní ochranu. I oni často zápolí o míč. Útočníkům stačí lehčí chrániče, které jim umožní se volněji pohybovat a nasadit tempo při tahu na branku.

Pro každého hráče obecně platí, že fotbalové chrániče by měly poskytnout maximální možnou ochranu, aniž by výrazně omezovaly pohyb hráče na hřišti.