Jak vybrat fotbalový míč

Velikost míče

Prvním krokem při výběru míče je správné určení velikosti. Klasická velikost se označuje číslem 5. Velikosti 3 a 4 jsou pro děti a žáky. Starší žáci již hrají s velikostí 5, ale s míči, které jsou odlehčené. Správnou velikost míče, kterou pro trénink potřebuje vaše budoucí malá fotbalová hvězda, je vhodné konzultovat s trenérem.

Materiál míče

Dále je třeba se zamyslet nad povrchem, na kterém budeme s míčem hrát. Na přírodní i umělou trávu stačí běžně odolný míč. Na škváru a ostatní tvrdé povrchy se již více hodí speciální míče s odolnějším vnějším pláštěm.

Zvažte také, jestli budete hrát pouze za sucha, nebo se může stát, že budete míč používat i za deště, nebo v mokru. Pro první případ bohatě stačí míč kožený, pro hru ve vlhkém prostředí je vhodnější míč se syntetickým vrchním materiálem.

Kvalita a cena míče

Dobrým vodítkem při výběru míče je samozřejmě jeho cena. Vyšší cena = kvalitnější použité materiály a technologie. Samozřejmě to nemusí platit vždy, je ale to jedno ze základních běžně fungujících vodítek.

historie míče

Historie fotbalového míče

Fotbalový míč prošel od svého vzniku mnoha změnami a vylepšeními. První celosyntetický míč byl vyroben v šedesátých letech minulého století a v osmdesátých letech při zápasech syntetické míče zcela nahradily míče kožené. Gumové duše nahradily několika komorové duše z butylu a uhlíkového latexu.

Moderní konstrukce

Nejrozšířenější typ míče se skládá z 32 panelů (20 šetistranných a 12 pětistranných). I dnes přicházejí neustále výrobci s novými zlepšeními technologií fotbalových míčů.

Certifikáty kvality

Ty nejlepší fotbalové míče, se kterými se hrají důležité evropské poháry a mistrovství světa získávají ocenění kvality od mezinárodní fotbalové asociace FIFA. Toto ocenění získá míč, který úspěšně projde velmi náročným testem. Test se skládá s různých zkoušek. Míče mohou získat dva druhy známky kvality: FIFA Inspected (7 kolový test) a FIFA Aproved (přísnější 8 kolový test).

Jak se testují oficiální fotbalové míče
přihlaste se Košík: 0 Kč