DNES DOPRAVA ZDARMA

Ložiska – co znamená ABEC?

Ložiska na inline

Ložiska jsou jednou z nejdůležitějších částí bruslí. Mají výrazný vliv na kvalitu a rychlost jízdy. Kvalitnější ložiska udržují kolečka v chodu s menším třením a pro vás znamenají menší námahu.

Kvalitu ložisek posuzuje a zkoumá normalizační komise ložisek v USA Annular Bearing Engineering Committee. Z tohoto názvu plyne označení ložisek ABEC, které dnes používá většina výrobců in-linových bruslí.

Co nám vlastně norma ABEC udává?

Norma ABEC nám udává pouze přesnost výroby ložisek. Už nám ovšem neříká, jak je to s použitým materiálem a hladkostí povrchu ložiska. Všeobecně rozšířená představa, že čím vyšší ABEC tím kvalitnější ložisko, ale neplatí vždy! Lehce se tedy můžete setkat s tím, že značková ložiska třídy 5 „pojedou“ mnohem lépe než třída 9 na bruslích z hypermarketu. 

U některých značek se můžeme setkat také s ložisky SKF, ILQ či SG (typické pro firmu Rollerblade). Podobná označení ložisek znamenají rozšíření posuzovaných parametrů kromě kulatosti podle normy ABEC navíc o další informace, jako je mazivo, materiál nebo povrch ložisek. Pro snadnou orientaci můžete použít jednoduché pravidlo - ložiska SG7 jsou minimálně stejně kvalitní jako ložiska normy ABEC 7.

Jaká ložiska tedy zvolit?

Ač to možná výše nevypadá, je to velmi snadné. U značkových výrobců bruslí je třída ložiska směrodatným ukazatelem - čím je třída vyšší, tím brusle lépe pojedou. V nejlevnějších bruslích naleznete ložiska ABEC 3 či ABEC 5. Nejrozšířenější jsou v dnešní době ložiska ABEC 7. Pro fanoušky sportovní a rychlé jízdy jsou potom určená nejkvalitnější ložiska nesoucí označení ABEC 9.

Při nákupu bruslí si můžete udělat jednoduchý test ložisek - vezměte brusle do ruky a roztočte kolečka. Kvalitní ložiska poznáte podle následujících vlastností: 

  • Doba točení všech koleček je podobná
  • Kolečka mají plynulý dojezd (pozor na cukání!)
  • Absolutně tichý chod

Pokud si kupujete samotná nová ložiska, doporučujeme řídit se už osvědčenou značkou, cenou a popřípadě radou někoho, kdo má s podobnými ložisky zkušenosti, a až v druhé řadě vybírat podle třídy ABEC.

Podívejte se na video s postupem, jak vyměnit ložiska:

Kupte si ložiska přesně pro vás!

 

530 503 100 po–pá 8:00–16:00 | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}