Jak vybrat inline kolečka

In-line kolečka jsou v nabídce v různých velikostech a tvrdostech. Oba parametry ovlivňují rychlost, styl a kvalitu jízdy. Jaká jsou ideální kolečka právě pro vás?

Podívejte se na video, jak vybrat a starat se o inline kolečka:

V dnešní době jsou in-line kolečka vyráběna z litého polyuretanu. Postup je takový, že se do formy nalévá plast, který tuhne do přesně požadovaného tvaru. Tato technologie zajišťuje vysokou kvalitu a komfort při jízdě. Kolečka mají skvělé jízdní vlastnosti, optimální tvrdost a skvěle absorbují nerovnosti.

Složení inline kolečka

U koleček je třeba dbát hlavně dva rozhodující parametry - rozměry a tvrdost.

Rozměry kolečka

Rozměry koleček jsou udávány v milimetrech (mm), např. 82/20. První - větší rozměr vždy udává průměr kolečka, druhý – menší rozměr označuje šířku kolečka.

Obecně platí, že čím větší kolečka na bruslích máte, tím rychlejší jízdu můžete očekávat. Menší kolečka jsou naopak pomalejší, ale brusle jsou s nimi lépe ovladatelné. Velikost koleček je třeba vybírat optimálně s ohledem na pokročilost bruslaře.

V současné době se ustálilo asi následující doporučení:

pokročilost
velikost koleček
Začátečníci 78-80 mm
Mírně a středně pokročilí 82-84 mm
Zkušení bruslaři 90 a více mm

Jednoznačným trendem poslední doby nejsou co největší kolečka, ale spousta bruslařů přichází na to, že i s 84 mm kolečky se dá jet rychle a navíc bruslař neztratí ovladatelnost, která je hlavně ve vyšších rychlostech tolik důležitá.

Velikost inline koleček

Tvrdost kolečka (hardness)

Tvrdost je u koleček označována číselným údajem s A na konci, např. 80A. U některých hokejových modelů najdete také označení typu Soft (76A), X-Soft (74A). Obecně platí, že čím větší číslo, tím tvrdší kolečko.

Tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlná na nerovném povrchu, hůře absorbují nerovnosti, ale naopak se pomaleji sjíždí.

Měkká kolečka jsou pomalejší, ale pohodlnější. Musíte u nich také počítat s rychlejším opotřebováním, obzvláště na méně kvalitním povrchu.

U tvrdosti bychom potom doporučovali dělení podle jednoduchého modelu:

    • měkčí kolečka (78A – 82A) spíše začínající – mírně pokročilí bruslaři
    • tvrdší kolečka (82A a více) – mírně pokročilí bruslaři – profesionálové
Tvrdost inline koleček

Výměna koleček

Kolečka pravidelně otáčíme a měníme pořadí na brusli tak, aby se kolečka opotřebovala ze všech stran stejně a dlouho vydržela.

Obecné rady na závěr

Především u intenzivněji využívaných bruslí nepodceňujte údržbu – dotahování koleček, čištění a mazání ložisek, jejich včasnou výměnu. Hodně to ovlivní kvalitu vaší jízdy.

Podle toho, na jaký styl jízdy jste zvyklí, je nutno zvolit také správná kolečka. Z předchozích odstavečků vyplývají jednoduché obecné závěry:

    • čím je kolečko větší a tvrdší, tím rychlejší jízdu můžete očekávat, na úkor obtížnější ovladatelnosti brusle a vyšší citlivosti na nerovnost terénu.
    • menší kolečko naopak napomáhá lepší ovladatelnosti brusle a nižší tvrdost kolečka zaručuje menší citlivost na terénní nerovnosti a nižší přenášení vibrací. Musíte však počítat s pomalejší jízdou.

Kupte si kolečka přesně pro vás!


 

přihlaste se Košík: 0 Kč