Bezpečnost na koloběžce

Ať jste začátečníci nebo zkušenější jezdci, dbejte o své zdraví a bezpečnost, kterou můžete ovlivnit bezpečnostními prvky, prevencí, chováním a stylem vaší jízdy. Nezapomeňte, že jízda na koloběžce podléhá dopravním předpisům stejně jako jízda na kole. 

Oťukejte si kvalitu

Vybírejte raději značku a kvalitu. Šetřit na akčních modelech s neznámým původem z nákupních center se nemusí vyplatit.

Povinnou výbavou každého jezdce by měla být vždy cyklistická přilba. U dětí neuděláte chybu, pokud je vybavíte i chrániči kolen a loktů třeba z in-line bruslí.

Helma je pro bezpečnost povinnost
Mezi helmami je velký výběr. Není nutný freestyle model, stačí běžná cyklistická přilba

Jízdu na koloběžce nepodceňujte. Při sjezdech můžete snadno překročit rychlost 50 km/h, vždy se proto plně věnujte řízení.

Utáhnout, ať nesložíte hlavu

Zejména po seřizování výšky řídítek, nebo složení skládací koloběžky nezapomeňte pečlivě zkontrolovat, jestli jste všechny šrouby pořádně utáhli. Určitě nechcete, aby se vám řídítka při zatáčení volně protočila v rukou, nebo koloběžka složila pod nohami na patníku. Pokud koloběžku často převážíte rozloženou, zkontrolujte také pevné uchycení kol

Vidět a být viděn

Výběr barvy koloběžky záleží na vašemu vkusu, svítivější barva bude v provozu lépe vidět. Černou koloběžku můžete doplnit reflexními nálepkami.

Některé pláště jsou už z výroby opatřeny reflexními proužky. Případně můžete výplet kola vybavit reflexními tyčinkami.

Reflexní nálepky pro lepší viditelnost
Reflexní nálepky zlepší vaši viditelnost

Pláště s reflexními proužky
S reflexními proužky na pláštích budete dobře vidět i zboku.

Při horší viditelnosti nezapomeňte na osvětlení. S předním světlem není problém, na řidítka snadno uchytíte cyklistické světlo. Na cestu si navíc můžete přisvítit i čelovkou na helmě

Horší je to se zadním světlem. Běžné cyklistické světlo si na zadní vidlici zboku brzy ukopnete. Montáž na blatník (pokud jej máte) vyžaduje kutilství. Někteří výrobci ale nabízí vlastní adaptéry pro uchycení svítilny na vidlici. Pokud blatník ještě nemáte, zhlédněte přehlednou tabulku, zjistěte, který blatník pasuje na vaši koloběžku a jděte do něj.

Nejbezpečnější je montáž na obě strany kola, protože světlo je v jistém úhlu zastíněno pneumatikou. Vhodné je umístění blikačky na batoh, ledvinku, či jinou část oblečení. Výše umístěné světlo je lépe vidět, světlo příliš nízko mohou ostatní snadno přehlédnout.

Adaptér pro uchycení zadního světla na vidlici
Adaptér pro uchycení zadního světla na vidlici

Blatník se zadní blikačkou
Zadní blatník koloběžky Kostka Uni 2 má integrovanou i zadní svítilnu

Mít čím bezpečně zastavit

Pláště se na koloběžce příliš neopotřebovávají, přesto je kontrolujte. Před jízdou se ujistěte, zda jsou pneumatiky řádně nahuštěné. Předepsaný tlak je uveden na plášti. Poškozené pláště ihned vyměňte.

Pro bezpečnost jsou zásadní brzdy v dobrém stavu. Péče o ně se liší dle typu. U nášlapných brzd sledujte opotřebení brzděného kolečka. Je-li sjeté, raději jej vyměňte.

Kontrolu vyžadují i čelisťové brzdy (véčka), u kterých se opotřebovávají brzdové špalíky. Mírně sjeté špalky poznáte, že chybí síla v přítlaku a brzdy nemají takový účinek. Mírné opotřebení lze kompenzovat pomocí seřizovacího šroubu na brzdové páčce. 

Jakmile u špalků sjedete výstupky do jedné roviny, vyměňte je za nové. Dbejte na to, aby špalíky dosedaly maximální plochou na ráfek, ale nesmí se dotýkat pláště – mohli byste jej „propálit“.

Nové brzdové špalíky
Nové brzdové špalíky. Jakmile sjedete výstupky po vyznačenou mez, je nejvyšší čas na jejich výměnu

Kotoučové brzdy najdete hlavně na sjezdových modelech a speciálech. Jejich opotřebení na koloběžkách není výrazné. Důležité je udržovat je v čistotě a neznečistit je mastnotou. Seřízení však vyžaduje nejlépe odbornou péči, kterou vám běžně poskytnou v cykloservisech

Nehrňte se do toho po hlavě

Technika brzdění z kopce je zejména u nováčků velmi důležitá. Než to pustíte dolů, pořádně si kolobku osahejte. Vyzkoušejte brzdění na rovině a postupně ve vyšších rychlostech. Vyzkoušejte si změny postojů a umístění těžiště při brzdění. Nikdy nezkoušejte v rychlosti v běžném relaxovaném postoji rychle zabrzdit. Téměř jistě by následoval výstup přes řídítka hlavou napřed.

Při brzdění z kopce drží obě ruce pevně řídítka, prsty na brzdách. Ruce jsou skoro natažené, stojná noha pevně na stupátku, druhá opřená o stupátko. Mírným pokrčením v kolenou přeneste těžiště níž a nad osu zadního kola – zvýšíte tak účinek brzd a nepůjdete přes řídítka. Brzděte oběma brzdami zároveň, snížíte možnost smyku. 

V provozu musíte signalizovat změnu směru jízdy. Držet se jednou rukou je zpočátku nebezpečné. Proto si  techniku natrénujte nejprve třeba na parkovišti. Naučte se držet rovnováhu, zpevnit celé tělo a jistě stát na stupátku.

Lahev na nápoje je vítaným zdrojem osvěžení. Pití za jízdy je ale riskantní, raději si na občerstvení vždy zastavte, je to bezpečnější. Po ruce vše budete mít, když si láhev na pití strčíte do držáku na pití.

Co se může hodit

Na cyklostezku a do provozu se zvonek hodí. Chodce i pomalejší jezdce na sebe můžete upozornit a předejít kolizi.

Hodně koloběžek je bez blatníků, ty můžete pořídit jako příslušenství. Ideální je na koloběžku vyrazit za hezkého počasí, kdy blatníky nepotřebujete. Na suchu mohou chránit i před prachem a pískem od pneumatik s výraznějším vzorkem. Za mokra koloběh není takový požitek a kola mohou víc klouzat. Pokud si však chcete užít čerstvý vzduch po dešti, koukněte se na nabídku blatníků na koloběžky.

Zvonek se v provozu hodí
Dejte o sobě včas vědět, zabráníte slovní i fyzické kolizi

Blatníky ochrání před zlým počasím
Ochranná helma pro vaše kola

Užitečným doplňkem jsou brašny, do kterých i na krátkou vyjížďku schováte drobnosti a další zavazadlo nepotřebujete. Na delších cestách pojmou nářadí, náhradní duši atd. Často mají švy s reflexním lemem, které zlepšují vaši viditelnost. Vybírejte brašny na rám, řídítka i představec.

Jak se na koloběžku obléct

Jezdit můžete v čem chcete. Záleží, co je účelem jízdy a důležité je, abyste se cítili pohodlně.

Pro sportovní jízdu jsou ideální elastické kalhoty. Dobře se přizpůsobí tělu, pruží a neomezují v pohybu. Cyklistické kalhoty s vložkou nedoporučujeme, na koloběžce vložka překáží.

Sportovní oblečení
I funkční prádlo může vypadat hezky

Nahoru jsou vhodná funkční trička s dlouhým nebo krátkým rukávem. Jako další vrstvu dejte třeba sportovní mikinu. Proti přeháňkám se hodí větrovka nebo tenká bunda.

Praktické jsou cyklistické rukavice. S gelovou vystýlkou ulevíte dlaním, ochrání vás před počasím a mohou zmírnit následky případného pádu.

Obuv je nejlepší jakákoli sportovní, ideálně běžecké boty.

Hokejové rukavice se na koloběžku nehodí. Vezměte si cyklistické
Hokejové rukavice, byť špičkové, jsou na koloběžku nevhodné. Natáhněte ty cyklistické

Jezděte bezpečně, vyberte si příslušenství na koloběžku.

Kam dál?

Poradíme vám

contact Zbyněk BalabánProduktový specialista

poradime@sportobchod.cz

+420 530 503 116

530 503 100 Po-Pá, 8-16 h | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}