Jak vybrat koloběžku

Kdo a kde bude na koloběžce jezdit? Dvě základní otázky k tomu, jak vybrat koloběžku.

Kdo: Budeme se věnovat koloběžkám pro dospělé a odrostlejší děti.
O jednotlivých parametrech koloběžky rozhodne vaše postava, na ty se podíváme až rozkryjeme otázku, kde chcete jezdit.

Přibližovadlům pro nejmenší se věnujeme na stránce Jak vybrat dětskou koloběžku.

Kde: Budete jezdit ve městě, sem tam na kratší výlety, dlouhé trasy nebo chcete skákat obrubníky či ve skateparku?

Kde budete s koloběžkou jezdit

Nejdůležitější rozhodnutí vás čeká hned na začátku, ale nebojte, toto jsou jen doporučení. Jestli jste se na nějaké koloběžce svezli, zamilovali se do ní i když se nehodí přesně na to, o čem píšeme, klidně si ji kupte ;)

Malé koloběžky do města

Hodí se hlavně do města, jsou malé, někdy se dají složit, brzda je většinou na zadním kole a vypadají nějak takto:

Koloběžka do města - Micro Black

Malé městské koloběžky vybírejte podle nosnosti, kvality materiálu a velikosti koleček. Čim větší a kvalitnější kolečka, tím lépe zdolávají kostky, dlažbu a nerovný povrch.

Dost často zde platí, čím dražší, tím kvalitnější, spolehlivější a odolnější koloběžka.

Vybrat malou koloběžku »

Koloběžky do města a kratší výlety (s brzdou na řídítkách)

Do města se hodí koloběžky kratší s menšími koly, abyste s nimi byli obratnější, lépe se vyhýbali dírám a snáze zdolávali obrubníky. Oproti malým koloběžkám mají větší rám i kola, brzdy na řídítkách a nemusíte se s nimi bát vyrazit i na kratší výlet.

Koloběžka do města a krátké výlety - Kostka Street

Ideální městská koloběžka pro dospělé má přední kolo 16” a zadní 12”. Populární jsou i 12”/12” nebo 16”/16”. Díky stejně velkým kolům drží dobře stopu, hlavně v zatáčkách a pro případ defektu stačí vozit jen 1 typ duše ;)

Vybrat koloběžku do města a krátké výlety »

Koloběžky na delší trasy a výlety

Na delší trasy a výlety už je lepší koloběžka s koly minimálně 20” vpředu a 16” vzadu. Mají delší rám, takže jsou stabilnější, lépe s nimi přejedete díru a dobře na ně připevníte nosič na tašky, jako na kole.

Koloběžka na delší trasy - Kostka Hill Fun

Výběr koloběžky na výlety je už více individuální. Je dobré, když už máte nějakou koloběžku vyzkoušenou, abyste věděli, co vám sedne. Nebo nám dejte vědět, co hledáte a my vám tu pravou pomůžeme vybrat.

Vybrat koloběžku na výlety a delší trasy »

Freestyle koloběžky

Koloběžky na freestyle se hodí na ježdění ve skateparku, na U-rampu a blbnutí. Mají malá kolečka a pevný rám, který vydrží skoky a nárazy.

Freestyle koloběžka Micro MX

Vybírejte hlavně podle parametrů. Opět platí, vyšší cena = odolnější a lepší koloběžka, zvlášť v této kategorii. Levnější modely nemusí skoky vydržet.

Vybrat freestyle koloběžku »

 

Parametry koloběžky

Už víte, kde budete na koloběžce jezdit, pojďme se podívat podrobněji na ty nejdůležitější parametry koloběžky.

Nosnost koloběžky

Většina koloběžek pro dospělé má nosnost 100–150 kg. Jako první si tedy zkontrolujte, jestli vás uveze.

Pokud jste na hraně nosnosti koloběžky, poohlédněte se raději po nějaké jiné. Výjimečně, například při skocích, dokážete koloběžku zatížit větší silou než je vaše hmotnost.

Výška nášlapu (stupátka)

Koloběh je o neustálém dřepování. Při každém odrazu jdete do dřepu na jedné noze a čím víc dřepujete, tím víc vás bolí noha, na které stojíte.

Výška nášlapu či stupátka se měří od země a tady platí: čím výš je nášlap, tím hlubší dřepy budete dělat.

Pokud se nechystáte v koloběhu závodit, hledejte koloběžky s výškou stupátka okolo 5 cm, ty v pohodě zvládnou kočičí hlavy i zpevněné polní a lesní cesty.

Jakými nerovnostmi koloběžka bez škrtání projede, ovlivňuje nejen výška, ale i délka nášlapu.

Délka a šířka nášlapu (stupátka)

Běžně vám bude stačit délka okolo 40 cm, stejně na kolobce většinu času stojíte na jedné noze. Čím delší stupátko bude, tím je větší pravděpodobnost drhnutí.

Na delších trasách se ale z mírného kopce budete chtít svézt a dopřát odpočinek oběma nohám. Zvažte tedy, jestli se vám alespoň našikmo na stupátko obě nohy vejdou.

Šířka nášlapu už není tak důležitá jako výška a délka, přesto se mrkněte i na ni. Ideální poloha na stání je uprostřed osy koloběžky a širší nášlap může svádět ke stání mimo střed.

U širokých nášlapů si musíte dávat pozor hlavně na „ukopnutý kotník“, jedno z častých koloběžkářských zranění. Pozornost proto věnujte i zadní nápravě, kolem které bude odrazová noha stále kmitat. Uchycení kola, blatníků a brzd by nemělo nijak vyčnívat.

Na pohodlnou jízdu vám tedy postačí šířka stupátka okolo 10-11 cm.

Výška řídítek

Horní hranu řídítek byste měli mít zhruba ve výšce kyčelního kloubu, když stojíte na zemi. Začátečníkům může být pohodlnější nastavit si řídítka pár centimetrů výš.

Při tomto nastavení se na koloběžce budete trochu hrbit, což je správně. Nastavení výšky řídítek je hodně individuální, takže nejlepší je vyzkoušet, jak vám to při jízdě vyhovuje.

Výška řídítek skoro všech koloběžek by měla vyhovovat většině z vás. Máte-li přes 2 metry, je lepší si ji vyzkoušet.

 

Parametry koloběžky 

Rada na závěr

Teď už víte, kam se jaká koloběžka hodí a znáte důležité parametry, na které se dívat. Tak jako jinde, i zde platí výjimky potvrzující pravidlo a každému sedí něco jiného.

Proto, než si pořídíte svou první koloběžku, zkuste se nejdřív na nějaké svézt. Ujeďte na ní pár kilometrů. Rozdíl mezi svezením se na pár metrech a kilometrech je fakt znát a po 20 minutách dřepování zjistíte, o čem koloběžka je.

A pak už jen stačí vybrat si tu pravou »

 

Kam dál?530 503 100 po–pá 8:00–16:00 | info@sportobchod.cz

přihlaste se Košík: 0 Kč