Jak vybrat florbalovou čepel

Čepel je na hokejku namontována od výroby, pokud hráči nevyhovuje, může si dokoupit novou čepel a tu původní přemontovat.

Základní klasifikace rozděluje čepele na měkké, středně tvrdé a tvrdé. Dále dělíme čepele podle typu zahnutí, tvaru, barvy, velikosti a v neposlední řadě podle výrobce resp. značky. Výrobci holí se někdy snaží zajistit lepší kontrolu míčku různými speciálními technologiemi, jako může být např. neobvyklé žebrování čepele, asymetrické tvarování nebo speciálně vytvarované „zobáčky“ na špičce čepele, které mají usnadnit kontrolu míčku a provádění střelby a přihrávek. I zde platí stejně jako u tvrdosti hole, že tvrdší čepel je náročnější na ovládání a kontrolu, ale umožňuje razantnější střelbu. Hráč s tvrdou čepelí se musí rovněž připravit na to, že pro něj bude náročnější zpracování přihrávek. Oproti tomu měkká čepel umožňuje jednoduché zpracování míčku, avšak nedaří se s ní dosahovat tak razantní střelby jako u čepele tvrdé. I z těchto důvodů jsou nejrozšířenější a nejoblíbenější středně tvrdé čepele, které jsou díky své univerzálnosti při provádění herních akcí mimořádně účinné.

zahnutí florbalové hokejky

ZAHNUTÍ ČEPELE

Zahnutí čepele může být buď pravé nebo levé. Stejně jako v hokeji platí, že zahnutí určujeme podle toho, která ruka je při držení hokejky dole (blíže k hrací ploše). Je-li v nižší poloze levá ruka, pak hráč používá levé zahnutí a naopak. Další významnou vlastností čepele je velikost zahnutí. Je třeba zdůraznit, že čím více je čepel zahnutá (čím větší má „hák“), tím lépe se hráči daří zvedat míček nahoru směrem z hrací plochy, nevýhodou velkých háků je naopak nechtěné zvedání míčku i když se hráč snaží přesunovat míček po hrací ploše – ať už přihrávkou nebo střelbou. Většina výrobců florbalové výstroje dodává hokejky se základním zahnutím čepele, které je typické velice mírným obloukem, ten však nemusí každému hráči vyhovovat. Ideálního zahnutí, které by nejlépe vyhovovalo charakteristikám hry každého hráče je dosahováno tvarováním čepele.

TYPY ČEPELÍ
Kromě výše popsaného základního členění čepelí podle jejich tvrdosti, dále čepele dělíme a to podle jejich tvaru, který specifikuje herní vlastnosti resp. herní styl, pro který je daná čepel určena.
 
1)      Rovná
– základní typ čepele, která není zahnutá. Čepel je často vybraná tak, aby ji bylo možné zahnout na kteroukoliv stranu. Nejčastěji se tato čepel vyskytuje u základních školních modelů.
 
 
2)      Standardně zahnutá
 
- jedná se o nejčastější typ čepele, kterou je osazena většina florbalek. Typickou vlastností těchto čepelí je dobrá ovladatelnost balonku. Tyto čepele se vyskytují jak na základních školních modelech, tak i na hokejkách profesionálů. Rozdíl je zejména v kvalitě technologie a použitého materiálu. Rozdíl je pak patrný také u razance střely.
 
čepel Volcano
 
 
3)      Speciálně zahnutá
 
- tyto čepele jsou standardně u holí, umožňující freestylové prvky ve hře (odkaz na video s Freestylem). Pro jejich tvar je příznačné výrazné zahnutí čepele u její špičky.
 
čepel iRule
 
 
Podívejte se jaké triky se dají s takovou čepelí dělat:

 

 

 

530 503 100 infolinka po - pá 8:00 - 17:00

přihlaste se Košík: 0 Kč