Jak vybrat florbalovou hůl

florbalkyRozhodli jste se, že si pořídíte florbalovou hokejku a nejste zrovna dlouholetý zkušený florbalista? Pravděpodobně budete tápat v širokém sortimentu, který lze nejen na našem obchodě najít. Právě proto jsme pro vás připravili podrobného průvodce výběrem florbalové hole podle nejdůležitějších kritérií.

Jak vybrat správné zahnutí hole

Pro výběr správného zahnutí hole máme jednoduchou pomůcku:
pokud držíte hokejku klasickým způsobem levá ruka dole zvolte zahnutí levé,
pokud držíte hokejku tak že, máte pravou ruku dole zvolte zahnutí hole pravé.

zahnutí florbalové hokejky

Florbalovou hokejku můžeme vybrat podle základních kriterií:

- podle délky

- podle tvrdosti hole

- podle tvrdosti čepele

1. Výběr podle DÉLKY hole

Délku florbalové hole rozdělujeme do třech základních kategorií:

1. Krátká hokejka (55 až 90 cm) určená pro menší hráče žákovských, dorosteneckých a juniorských kategorií. Vhodná pro výšku postavy do 174 cm.

2. Středně dlouhá hokejka (92 až 96 cm) vhodná pro většinu hráčů, kteří mají běžnou postavu 175 až 185 cm. Patří mezi nejrozšířenější délku florbalek.

3. Dlouhá hokejka (100 cm a více) ideální pro vyšší hráče, kteří mají postavu 186 cm a více.

Délku florbalové hokejky, která nejlépe odpovídá vaší výšce, zjistíte podle naší pomocné tabulky. Obecně platí, že hokejka s čepelí by měla dosahovat k pupíku.

Výška postavy

Délka shaftu

Délka hokejky

< 120 cm

< 60 cm

< 71 cm

120 - 130 cm

65-70 cm

75-81 cm

130 - 140 cm

70-77 cm

80-88 cm

140 - 150 cm

77-82 cm

87-93 cm

150 - 160 cm

85-87 cm

95-98 cm

160 - 170 cm

90-92 cm

100-103 cm

170 - 180 cm

92-96 cm

102-107 cm

180 - 190 cm

95-101 cm

105-112 cm

195 cm a víc

97 cm a víc

111 cm a víc

Uvedené hodnoty jsou orientační. Spousta hráčů volí delší hůl, kvůli delšímu dosahu (např. při snaze o vypíchnutí míče). Nevýhodou delší hole je horší ovladatelnost, proto si techničtější hráči raději volí kratší hole z nabízených intervalů.

2. Výběr podle TVRDOSTI HOLE (SHAFTU)

Tvrdost florbalové hole se vyjadřuje koeficientem tvrdosti, který je na florbalce uveden v milimetrech. Tato hodnota vyjadřuje průhyb shaftu, o který se hůl prohne při působení síly 30 kg.

  • Měkká hůl (31 - 40 mm), která je charakteristická tím, že se velmi lehce prohne. Vhodná na technickou hru, lehce ovladatelná a jednoduše se s ní provádí střelba tahem a přihrávky. Ideální pro žáky, juniory a ženy.
  • Středně tvrdá hůl (27 - 30 mm): střední úroveň tvrdosti, která je typická rovnovážným vyvážením míry ovladatelnosti hole a úrovní razance provádění střelby a přihrávek. Nejvyhledávanější a nejčastěji užívaná tvrdost hole.
  • Tvrdá hůl (23 - 26 mm), která má vysoké nároky na ovladatelnost a je náročnější na kontrolu hole při střelbě a nahrávkách. Velká tuhost přináší zvýšenou razanci při střelbě příklepem (golfem). Určeno jen pro zkušené závodní hráče.

Důležitým prvkem, který výrazně ovlivňuje tvrdost hole je její technologie. Podívejte se na přehled florbalových technologií

3. Výběr podle TVRDOSTI ČEPELE

Takřka totožně lze do 3 kategorií rozdělit podle tvrdosti i čepele, avšak bez využití koeficientu tvrdosti (flexibility), který je typický pro hole (shafty):

  • Měkká čepel - vynikající ovladatelnost a kontrola míčku, vhodná pro technické hráče.
  • Středně tvrdá čepel - vyvážený poměr ovladatelnost/razance hry, nejpoužívanější typ čepele. Vhodná pro hráče, kteří nemají vyhraněný herní styl.
  • Tvrdá čepel - většinou bílé barvy je náročná na ovladatelnost a kontrolu, maximální razance hry. Vhodná pro hráče vyznávající agresivní silové pojetí hry.

Malé vysvětlení k materiálům

Při výběru hole hraje klíčovou roli materiál, ze kterého je hůl vyrobena.

 

1)    Kompozit
Bývají u levnějších modelů, které jsou charakteristické nižší odolností a pevností. Jejich vlastnosti je předurčují především pro užívání začátečníky nebo florbalovou mládež.
 
2)    Sklolaminát
Sklolaminátová vlákna jsou velmi pevná a lehká, ale také malinko křehčí. Materiál je velmi levný a proto se používá u nejzákladnějších a nižších modelů.
 
3)    Karbon
Z karbonového materiálu je vyrobena převážná část florbalových holí. Karbon je typický zvláště nízkou hmotností, velkou pevností a velmi dobrým průběhem únavové křivky (tj. pomalu stárne v důsledku namáhání). Dalším parametrem, který svědčí o vysokých kvalitách karbonu je tzv. vnitřní tlumení. Karbon velmi dobře absorbuje nárazy a údery, což se v praxi projevuje tak, že do rukou hráče se vrací jen velmi nízká část vložené energie.

 

530 503 100 infolinka po - pá 8:00 - 17:00

přihlaste se Košík: 0 Kč