Poradíme vám

contact Otto Jurečkaexpert sekce

poradime@sportobchod.cz

+420 530 514 723

Jak správně vybrat hokejku?

Ani Jaromír Jágr by s kratší hokejkou neudělal tolik parády. Věnujte proto čas tomu, jak vybrat hokejku, ať se při střelách nemusíte hrbit a omezíte počet zlomených holí. Hokejka je prodlouženou rukou k získání koruny pro krále kanadského bodování.

Podle čeho si vybrat hokejku?

Správná strana

Vždy začněte vybírat hokejku podle toho, kterou ruku máte při držení hole níž. Pokud máte spodní ruku levou, volte variantu levá ruka dole, pokud je nižší ruka pravá, vyberte si možnost pravá ruka dole. Rada se to může zdát banální, ale splést se při tolika parametrech hokejových holí je jednodušší, než byste čekali.

Správná strana držení hokejky

Délka hokejky podle výšky hráče

Jeden z nejdůležitějších aspektů pro výběr délky hokejky je výška hráče. Obecné pravidlo praví, že bez bruslí má hůl opřená o čepel sahat zhruba pod nos a s bruslemi pod bradu.

Délka hokejky podle výšky hráče

Tvrdost (flex)

Tvrdost ovlivňuje pružnost hole a pro každý typ hráče se hodí jiný flex. Zatímco obránci si lépe zahrají s normálním a vyšším flexem, nižší tvrdost pomůže útočníkům motat hlavy soupeřů. Extrémy se však hodí pouze pro specifické případy, proto je nejoblíbenější zlatá střední cesta s flexem 87.

TOP 10 věcí, na které musíte myslet při výběru tvrdosti hokejky:

  1. Každý hokejista má jinak silné ruce, proto se s výběrem správného flexu nemusíte trefit napoprvé. Čím silnější hráč je, tím vyšší by měl mít tvrdost hokejky. Nejběžnější flex se pohybuje v rozmezí 85–87.
  2. Technickým hráčům více svědčí měkčí hole. Zejména v posledních letech se staly populárními nižší flexy 77–87.
  3. K rozvoji technických dovedností lépe slouží měkčí hokejky. Proto by po nich měli sáhnout zejména mladší hokejisté.
  4. Obránci a silově založení hráči více ocení tvrdší hole. Měkké hole jsou totiž při srážkách a ránách od modré náchylnější k prasknutí.
  5. Měkká hůl více pruží a prohýbá se při střelbě. Pokud nejste tak technicky zdatní, mohou vám od ní odskakovat přihrávky. Techničtí hráči si však měkkou hůl vychutnají plnými doušky.
  6. Ani sáhnutí po příliš tvrdé hokejce nás před odskakováním puku nevysvobodí. Přihrávky se budou opět odrážet daleko od hokejky a navíc vás z ní budou bolet ruce. Silově založeným hráčům však toto nebude činit problémy.
  7. Tvrdší hokejka nemá delší životnost než měkčí hůl.
  8. Každá hůl používáním pomalu ztrácí svou tvrdost.
  9. Pokud hůl zkrátíte, flex se zvýší. Nedoporučujeme mladým hokejistům zařezávat seniorské hole, vyberte si přímo z nabídky intermediate holí pro dorost do 16 let, juniorských hokejek pro mládež do 13 let nebo žákovských hokejek pro děti do 8 let.
  10. Pokud hůl nastavíte, flex se sníží.

Jak prodloužit hokejku

Srovnávací tabulka tvrdostí holí

Označení Tvrdost Věk hráče Výška hráče Hmotnost hráče
Tyke 30 3–5 let 89–117 cm 11–22,5 kg
Youth/Yth 35 4–6 let 102–124,5 cm 13,5–27 kg
Yth Tall/Yth Elite 35/40 5–8 let 119–137 cm 16–34 kg
Junior/Jr 45/47 7–11 let 124,5–145 cm 36–45 kg
Junior/Jr 50/52 10–13 let 132–155 cm 40,5–49,5 kg
Intermediate/Int 60 11–14 let 132–162,5 cm 49,5–58,5 kg
Intermediate/Int 67 12–15 let 137–167,5 cm 54–63 kg
Intermediate/Int 75 13–16 let 145–170 cm 63–72 kg
Senior/Sr 77 od 14 let 165–180 cm 63–76,5 kg
Senior/Sr 87 od 14 let 167,5–185,5 cm 72–85,5 kg
Senior/Sr 95 od 14 let 170–188 cm 79–92 kg
Senior/Sr 102 od 14 let 175–190,5 cm 85,5–99 kg
Senior/Sr 112 od 14 let od 180 cm od 94,5 kg

Kompozit nebo dřevo?

S opracovaným klackem ze stromu se do NHL nedostanete. Kvalitní dřevěné hokejky mají stále místo v srdcích hráčů. Modernější kompozitové hokejky k nim však představují více než zdatnou konkurenci.

Dřevěné hole

Dřevěné hole těží ze své tradice a mají spoustu nevýhod. Hokejky ze dřeva jsou těžší, dřevěná čepel nasává vlhkost, měkne a samotná hůl je náchylnější ke zlomení při střelbě.

Na druhou stranu mají dřevěné hole výhody, kterých se od kompozitu nedočkáme. Dřevo nabízí mnohem lepší cit pro práci s pukem, a také je odolnější vůči sekerám do hokejky. Hlavní devízou je však velmi příznivá cena, která dělá z dřevěných hokejek dokonalý herní nástroj pro hobíky a rekreační hokejisty.

Kompozitové hole

Kompozitové hole dnes preferuje asi 96 % hokejistů všech herních vyspělostí. Pokud hrajete třeba městskou ligu nebo jen s kamarády v zimě pravidelně navštěvujete rybník, vyplatí se vám zakoupit levnější kompozitovou hůl.

Pokud hrajete profesionálně nebo jste zapálení amatéři, můžete investovat do dražších hokejek z kompozitu.

Zahnutí čepele

Dostali jste od kamaráda hokejku, se kterou hrál profesionální hráč? Pokud si ji nechcete vystavit do vitríny, ale hrát s ní zápasy, nejásejte, pravděpodobně vám tato hůl příliš radosti nepřinese.

Každá hokejka má jiné zahnutí a zvyknout si na něco jiného, než s čím hrajete celý život, je peklo. Rozdíl ucítíte při prvním kontaktu s pukem. Rozdávání i příjem přihrávek vám bude dělat potíž a střely budou místo branky trefovat mantinel za ní.

Jak vyměnit zlomenou čepel

Srovnávací tabulka zahnutí čepelí napříč výrobci

Bauer CCM Easton Warrior Fischer Salming
P92 P29 E3 W03 92 11
P88 P40 E36 W88 - -
P28 - E28 W28 - -
PM9 - - - - -

Zahnutí hokejových čepelí Bauer

Zahnutí čepelí Bauer

Zahnutí hokejových čepelí CCM

Zahnutí čepelí CCM

Zahnutí hokejových čepelí Warrior

Profesionální hráči si nechávají dělat od výrobce hokejky na míru přesně podle svých potřeb. Mají vymyšlené zahnutí, jaké nemá žádná jiná hůl. Odtud pak pochází slovní rozdělení zahnutí hokejek podle toho, který hokejista s takovým typem zahnutí hraje.

Klasická zahnutí, která se v běžné nabídce nacházejí, jsou si vždy hodně podobná a vycházejí z původního označení „Sakic“. Práce s pukem a střelba je bezproblémová a lze říci, že 95 % všech hráčů hrají právě s tímto zahnutím. Minimální rozdíly spočívají v detailní úpravě v krčku nebo na zakončení čepele.

Kick point neboli bod ohybu

Rozdělení modelových řad pouze podle kick pointu

Kick point hokejek Bauer, CCM a Warrior

Kick point úzce souvisí s výběrem správné tvrdosti hole. Jen díky vhodné kombinaci bodu ohybu hokejky s ideálním flexem vzhledem k charakteristice vaší hry dosáhnete výběru správné hokejky.

Kick point neboli bod ohybu je místo na holi, které se při střelbě nejvíce prohne. Prohnutí slouží přenosu energie od hráče k puku. Správný výběr hole s odpovídajícím bodem ohybu vám může pomoci zvýšit rychlost a sílu střely.

Při nastavení nebo seříznutí hole se může kick point posunout. Především u středních bodů ohybu je tato záležitost velmi častá. Nízký nebo univerzální kick point při seříznutí či nastavení téměř neposunete.

Nízký kick point

Hůl s nízkým bodem ohybu je vhodná pro rychlé střely zápěstím či příklepem. Nejčastěji si nízký kick point vybírají útočníci, ale nemusí to být pravidlem.

Vybírejte modely Bauer Vapor, CCM Ribcor a Warrior Covert.

Střední (duální) kick point

Duální kick point nabízejí univerzální hole, které se stávají stále oblíbenější. Kick point se v tomto případě přizpůsobí úchopu hráče a posouvá se podle potřeby. S touto holí budete přesně střílet v podstatě z jakékoli pozice. Přesnost energie je také bezchybná, takže střela bude mít vždy dobrý ráz.

Vybírejte modely Bauer Nexus, CCM RBZ a Warrior Alpha.

Vysoký kick point

Vysoký kick point je typický bod ohnutí pro střelu nápřahem neboli golfákem od obránců na modré čáře. Kick point zde funguje jako luk a přesnost energie je vysoká. Nevýhodou je ztráta momentu překvapení, jelikož se hráč musí napřáhnout a zpomalí tím výstřel.

Vybírejte modely Bauer Supreme a CCM Tacks.

Poradíme vám

contact Otto Jurečkaexpert sekce

poradime@sportobchod.cz

+420 530 514 723

530 503 100 Po-Pá, 8-16 h | info@sportobchod.cz

Přihlaste se Košík {{ summaryPrice | formatPrice }}