Jak si vybrat in-line brusle?

jak vybrat inline brusle?

Nemůžete se zorientovat v široké nabídce kolečkových bruslí a ztrácíte se v záplavě technických parametrů u jednotlivých modelů? Připravili jsme pro vás 3 jednoduchá kritéria, která vám výběr kolečkových bruslí zásadně usnadní:

1. Zkušenosti s bruslením

Stejně jako u ostatních sportů i u inline bruslení platí pravidlo, že to nejdražší nemusí být nutně to nejlepší právě pro vás. Rozhodně proto nedoporučujeme začínat s bruslemi na velkých kolečkách nebo speedových bruslích. Pro začátek je nejvhodnější zvolit nějaký ze základních modelů, na kterém si bruslení vyzkoušíte, a ten po sezóně můžete prodat dál a pořídit dražší a lepší brusle. Je to lepší než si hned pořídit špičkový model pro pokročilé bruslaře, který vám bude ležet ve skříni.

ALE POZOR - inline bruslení se v principu moc neliší od bruslení na ledě.  Dá se říci, že pokud jízdu na ledních bruslích ovládáte, na 90 % vám to na kolečkových bruslích půjde ještě lépe. Při výběru to nezapomeňte zohlednit.

Obecně platí, že intenzivnější a pravidelnější ježdění vyžaduje brusle, které jsou na to stavěné. Stejně tak nemá cenu kupovat špičkové brusle pokud vyrazíte jednou za měsíc na pohodovou projížďku „okolo domu“.

2. Kde a s kým budete jezdit? 

Před koupí dobře zvažte, kde a s kým budete jezdit. Pokud budete jezdit sami, nemusíte se ohlížet – vyberte si brusle, které vám nejlépe sedí podle kategorie in line brusle a koleček s ohledem na kvalitu dostupných inline stezek.

kategorie

kolečka

bota

zkušenosti

styl jízdy

Fitness inline

76-90 mm

měkká, pohodlná (soft)

základní až pokročilé

rekreační až sportovní

Street inline (Urban)

76-80 mm

pevnější pohodlný skelet

pokročilé

rekreační až sportovní

Speed inline

100 mm a více

nižší kotníková z pevného skeletu

pokročilé

výkonnostní až profesionální

Aggressive inline

50-60 mm

celoplastový skelet

základní až pokročilé

agresivní

Off-road Nordic Skating

150-165 mm

měkká, pohodlná (soft)

pokročilé

rekreační až výkonnostní

Hokejové in-line

do 80 mm

hokejová

pokročilé

sportovní až výkonnostní

Pokud budete jezdit převážně ve skupině, je dobré se podívat, na čem jezdí ostatní. Pokud si například koupíte brusle s kolečky o průměru 90 mm, zatímco váš parťák má model s kolečky o velikost jen 78 mm, společnou zábavu si moc neužijete - váš kamarád vám totiž nebude mít šanci stačit.

3. Cena in-line bruslí

U kolečkových bruslí více než kde jinde platí, že při nákupu se rozhodně nevyplácí šetřit. Pokud to s bruslením myslíte vážně a hodláte bruslit alespoň 2x týdně, doporučujeme koupit brusle od cca 2500,- Kč výše. Od této částky seženete kvalitní brusle, které se vám odvděčí pohodlím a celkově s nimi bude méně dodatečných starostí. Dražší brusle jsou celkově lépe zpracované, pohodlnější a jsou použity kvalitnější díly. Nebudete tak muset řešit problémy s rychle opotřebovanými kolečky nebo nekvaitními ložisky. Pokud bruslíte jen párkrát za sezónu, uvažujte o bruslích levnějších.

Quad brusle

Nebaví vás jednotvárné bruslení po rovných cestách a rádi byste vyzkušeli něco nového? Podívejte se na tzv. quadové brusle, které mají čtyři kolečka umístěná v páru za sebou. S těmito bruslemi sice nedosáhnete tak vysoké rychlosti jako na klasický inlinech, zato můžete vyzkoušet nejrůznější parádičky. Jsou ideální na tanec na bruslích, freestyle nebo triky ve skateparku. Ale nenechte se zmást - quad brusle sice na první pohled nabízejí větší stabilitu, ale také jsou kvůli menší velikosti a větší šířce koleček náročné na povrch a mají tendenci se zasekávat o každý kamínek.

Pokud chcete být originální a zažít úplně nový zážitek z bruslení, určitě stojí za to quad brusle vyzkoušet. Ale počítejte s tím, že budete potřebovat notnou dávku obratnosti.

Dětské brusle

Dětské kolečkové brusle

Děti rostou jako z vody, proto je důležitou součástí dětských kolečkových bruslí nastavitelná velikost podvozku. Nejčastěji jednoduše stisknete tlačítko a posouváte velikost tak, aby botička dítěti padla jako střevíček Popelce. Od bot pro princezny se inline brusle pro děti odlišují materiálem z lehkého a odolného plastu, který vydrží i prvotní nezdary v bruslařských začátcích.

Abyste se nemuseli bát, že si dítě při rychlé jízdě ublíží, mají dětské brusle menší kolečka s nižší třídou ložisek. Nejčastější jsou v dětské kategorii ložiska ABEC 5. Menší kolečka a nižší třída ložisek nedovolí dětem natolik rychlou jízdu, aby se jim vymkla kontrole a předchází tak bolestivým pádům. 

Ani dětské brusle se nevyhnou kvalitativnímu rozlišení. Začínajícím dětem, které si nejsou jisté svým bruslařským umem, může Ježíšek nadělit pod stromeček inliny za tisícovku. V případě, že by je bruslení nechytlo, nevyhlásí Ježíšci osobní bankroty.

Naopak zkušené děti, které zvládají základní bruslařské techniky a chtějí si na kolečkáčích vyjet třeba i na delší výlet, můžete potěšit dražšími a kvalitnějšími bruslemi. U vyšších a dražších modelů pak nechybí ani klasické vychytávky, na které jste zvyklí z inlinů pro dospělé, jako je například BOA zapínání, kdy si dítě zvládne utáhnout brusle pohodlně a zcela samostatně.

Vyberte pro vaše děti ty nejkrásnější dětské kolečkové brusle!

 

Tip na závěr: Chcete-li ušetřit, podívejte se do sekce výprodej. Jelikož většina výrobců přichází každý rok s novou kolekcí, dají se tam sehnat modely pouze rok staré v doprodeji za výborné ceny. Rovněž nabízíme testovací brusle, které byly na Inline Megatestu, za výhodné ceny.


530 503 100 po–pá 8:00–16:30 | info@sportobchod.cz

přihlaste se Košík: 0 Kč